Předmětem výkladu jsou zejména tato témata:
1) Pojem práva životního prostředí a ekologie
2) Historie práva životního prostředí
3) Systém a členění práva životního prostředí
4) Východiska, principy a limity práva životního prostředí
5) Komparace pojetí práva životního prostředí v České republice, sousedních zemích a v zemích „common law“ systému
6) Unijní rozměr práva životního prostředí a environmentální politiky
7) Metodologie vědy práva životního prostředí
8) Mezinárodněprávní aspekty práva životního prostředí
Předmět „Teoretická a metodologická specifika vědy práva životního prostředí“ je specifický předmět v rámci doktorského studijního programu „Teoretické právní vědy – právo životního prostředí“. Cílem předmětu je poskytnout studentovi tohoto doktorského studijního programu hluboké, komplexní i specifické poznatky týkající se vědy práva životního prostředí a rovněž ekologie. Za tím účelem jsou studenti seznámeni s historií vědního oboru práva životního prostředí, aktuálním stavem poznání v tomto vědním oboru a jsou jim předloženy též možnosti rozvoje oboru do budoucna.
Absolvování tohoto předmětu je pro studenty důležité z hlediska psaní jejich disertační práce, neboť jim je umožněno zasadit svou disertační práci do existujícího teoretického rámce vědního oboru práva životního prostředí. Studenti se rovněž seznámí s potřebným mezinárodním a unijním přesahem práva životního prostředí i ekologie.
Předmět navazuje a prohlubuje znalosti a dovednosti studenta získané v magisterském studijním programu s tím, že důraz je kladen jednak na teoretickou základnu vědního oboru práva životního prostředí a jednak na metodologii tohoto vědního oboru.