Charles Explorer logo
🇬🇧

Legal Information Systems

Class at Faculty of Law |
HDPV0003

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Předmět je z hlediska své struktury – kromě teoretického úvodu a vysvětlení základních pojmů (data, informace, právní informace) - rozdělen do tří tematických bloků.  

Jeden blok se bude zabývat tzv. licencovanými zdroji právních informací, tj.: Beck-online, ASPI a CODEXIS. Druhý blok bude zaměřen na volně dostupné zdroje právních informací v ČR (legislativa, Vláda, PSP, EUR-Lex, rejstříky, věstníky, katastr, ÚS, NS, NSS, eJustice, SDEU, ÚOHS). Účelem třetího bloku předmětu bude naučit studenty efektivně vyhledávat v knihovních zdrojích, a tedy i v mezinárodních elektronických databázích dostupných na PF UK. Práce s těmito zdroji bude zahrnovat e-knihy, e-časopisy a digitální elektronické repositáře.  

Tomu odpovídá i konkrétní obsahové zaměření přednášek, jejich pořadí však může být změněno.  

- Teoretický úvod – cíl a obsah předmětu  

- Právně informační systému Beck – online  

- Úvod do práce v právním informačním systému Codexis Academia  

- Řešení praktických příkladů v právním informačním systému Codexis Academia  

- Úvod do práce v právním informačním systému ASPI  

- Řešení praktických příkladů v právním informačním systému ASPI online 

- Mezinárodní elektronické databáze dostupné na PF UK 

- Volně dostupné zdroje právních informací – Blok I. (legislativa, Vláda, PSP, EUR-Lex, rejstříky, věstníky, katastr) 

- Volně dostupné zdroje právních informací – Blok II. (ÚS, NS, NSS, eJustice, SDEU, ÚOHS) 

- Strategie vyhledávání v právních informačních systémech, praktické cvičení a aplikace práce s právními předpisy a judikaturou v právních informačních systémech  

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cílem předmětu je naučit studenty používat právní informační systémy, které jim jako absolventům umožní vyhledat relevantní právní předpisy judikaturu, vnitřní předpisy a jiné relevantní zdroje. Vzhledem k dovednostnímu charakteru tohoto předmětu jsou předpokladem jeho úspěšného absolvování znalosti ohledně struktury právního řádu, jeho jednotlivých prvků (právních norem) a jejich funkčních vztahů. Konkrétně je např. třeba, aby studenti byli schopni porozumět rozdílu mezi právní normou a právním předpisem, rozuměli tomu, co znamená věcná, osobní, časová a teritoriální působnost právní normy, měli dostatečné znalosti ohledně tvorby práva, interpretace práva a aplikace práva.

Ambicí předmětu je naučit studenty vyhledávat v ČR nejrozšířenějších právních informačních systémech (tj. ASPI, Codexis a Beck), získávat informace i z otevřených zdrojů na internetu, tj. zejména na webech Poslanecké sněmovny a Senátu PČR, vlády, nejvyšších soudů a Ústavního soudu. Předmětem vyhledávání budou jak informace obsažené v právních předpisech ČR (zákonech, podzákonných předpisech i v předpisech samosprávných celků), judikatuře soudů, jakož i v odborné literatuře. Pokud jde o odbornou literaturu, tu se studenti naučí vyhledávat nejen v tuzemských elektronických zdrojích, nýbrž i v mezinárodních elektronických zdrojích, které jsou dostupné na Právnické fakultě UK. Tato dovednost může být pro studenty zvlášť užitečná v souvislosti se zpracováním jejich závěrečných kvalifikačních prací.