V rámci výuky je pozornost věnována těmto tématům:
- Úvod do předmětu, forma výuky, podklady a literatura, hodnocení. Základní informace o významu římského práva při právní argumentaci.
- Základní orientace v pramenech římského práva, Corpus iuris civilis, jeho struktura a systém. Úskalí používání pramenů, interpretace.
- Základy římského civilního procesu, žaloba – litiskontestace a procesní instituty – vynesení rozsudku.
- Příprava na písemné řešení kauzy, věcná a právní argumentace.
- Řešení kauzy římského práva za použití pramenů (písemné kolo Moot courtu)
- Simulovaný civilní proces (ústní kolo Moot courtu)
Předmět je zaměřen na prohloubení znalostí římského práva a získání schopnosti samostatné práce s prameny a odbornou literaturou římského práva. Studenti budou formou simulovaného soudního procesu vedeni k tomu, aby se zorientovali v základních pramenech římského práva, zejména Corpus iuris civilis, Gaiovými Institucemi a dalšími prameny, a naučili se je používat na podporu své právní argumentace v procesu aplikace práva.
Forma simulovaného procesu umožňuje studentům přímo konfrontovat své právní argumenty, získané studiem relevantních pramenů a literatury, s argumenty protistrany. Předmět má studentům umožnit mimo jiné využít potenciál vytříbené věcné právní argumentace klasické římské jurisprudence a ukázat její využití pro řešení složitých právních případů v soukromém právu.
V neposlední řadě umožní předmět demonstrovat praktické fungování institutů římského práva v praxi a pochopení jejich vzájemné provázanosti.