Charles Explorer logo
🇨🇿

Římskoprávní základy věcných práv

Předmět na Právnická fakulta |
HDPV0021

Sylabus

Předmět zahrnuje tato témata: 

- Prameny a systematika – pozice věcných práv v rámci soukromého práva a systematika věcných práv 

- Pojem věci 

- Dělení věcí 

- Specifické vlastnosti genericky určených věcí 

- Držba – klasifikace a ochrana 

- Originární způsoby nabytí vlastnictví 

- Zvláště k vydržení 

- Derivativní způsoby nabytí vlastnictví 

- Věcná práva k věci cizí – reálná břemena, osobní služebnosti a osobní užívací práva 

- Pozemkové služebnosti a sousedská práva 

- Zástavní právo 

Anotace

Předmět si klade za cíl seznámit studenty jednak s metodou práce s právními prameny, včetně zahraničních, tedy jak s cizí právní literaturou, tak s právními normami, případně judikaturou a naučit je této metody používat. Druhým cílem předmětu je pak ozřejmit posluchačům vzájemné vazby mezi kontinentálními právními řády a jejich společným východiskem, tedy římským právem, a to na podkladu vybraných konkrétních problematických oblastí z oboru věcných práv.

V rámci předmětu budou probrána v syllabu příkladmo uvedená témata věcných práv, přičemž při konkrétní práci v hodině pak bude z daného tématu zvoleno určité spektrum problémů, či konkrétních problematických otázek.

Tento problém pak bude na hodině řešen v souvislosti s principy a prameny římského práva a především pak s jejich odrazem ve vybraných současných právních řadech. V tomto smyslu budou studenti v rámci přípravy na hodinu vedeni k tomu, aby si vybrané části právních předpisů, vázané na danou problematiku, prostudovali a následně při výuce presentovali své závěry a případně jejich důsledky. Dále budou pak na hodině tyto závěry konfrontovány se závěry domácí judikatury a právní vědy.

Přínos těchto seminářů by měl spočívat jednak v osvojení si práce s různými typy normativních a podobných textů, a to jak podle jejich vnitřního druhu, tak ale i podle jejich specifických charakteristik kupříkladu v souvislosti s v zahraničí obvyklými formami norem. Dále by měl přínos semináře spočívat v rozpoznávání různých cest řešení věcněprávních problémů a společných tendencí, ať již v určité oblasti nebo v rámci historického vývoje, čímž je možno také ilustrovat a ukázat základní principy, jimiž jsou věcná práva provázena ve své obecnosti. Dále si předmět klade za cíl osvojení si schopnosti komparativní argumentace a analytického myšlení, a to včetně jejich prezentace a schopnosti jejich obhájení. V neposlední řadě, díky seminární práci, je posluchač veden ke schopnosti po formální a stylistické stránce zpracovávat odborný právní text, přičemž v rámci svého studia tyto schopnosti pak pomohou studentovi při tvorbě vlastní diplomové práce.

Pro práci na seminářích budou pro studenty připraveny texty právních norem a další, s nimiž budou moci pracovat a které jim budou výběrově přeloženy.