Charles Explorer logo
🇬🇧

Vis Moot: Arbitration in International Sale of Goods I

Class at Faculty of Law |
HDPV0128

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Předmět Vis Moot: Arbitration in International Sale of Goods I zahrnuje tato témata:

-        CISG – obecná část (interpretace, struktura a základní principy)

-        CISG – vybraná ustanovení (s přihlédnutím k aktuálnímu modelovému případu)

-        Rozhodčí řízení – obecný úvod, výhody a nevýhody, rozhodčí doložka

-        Rozhodčí řízení – aplikovatelné právo

-        Rozhodčí řízení – vybrané aspekty I (s přihlédnutím k aktuálnímu modelovému případu)

-        Rozhodčí řízení – vybrané aspekty II (fáze rozhodčího řízení)

Výše uvedené body jsou teoretickým tématem každého semináře, každé téma je nicméně vždy kombinováno s praktickou aktivitou studentů spojenou s relevantní fází modelového příkladu. Poslední dvě hodiny jsou věnovány pouze ústní prezentaci studentů.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět si klade za cíl studentům na základě řešení modelového případu vysvětlit principy řešení sporů z kupních smluv v mezinárodním obchodě prostřednictvím rozhodčího řízení. Modelový případ je postaven na aktuálním soutěžním případu v daném ročníku mezinárodní právnické soutěže Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot ("Vis Moot"). Práce s modelovým případem se line celým semestrem, od počáteční analýzy případu, přes vypracování argumentace za stranu sporu ve formě písemného rozhodčího podání a následnou ústní prezentaci argumentace na simulovaném rozhodčím jednání. Studenti si tak na modelovém případu mohou vyzkoušet Vis Moot "nanečisto" a zároveň se díky němu blíže prakticky seznámit s Úmluvou OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží (neboli "CISG" dle anglického UN Convention on Contracts on International Sale of Goods), která je součástí platného práva ČR a dalších přibližně osmdesáti zemí, a v procesní rovině pak s vybranými variantami a fázemi mezinárodního rozhodčího řízení.

Předmět je veden interaktivní formou a v angličtině (dílčím cílem je také rozšíření odborné slovní zásoby studentů a celková kultivace jejich projevu) a s důrazem na osvojení si měkkých dovedností v písemné i ústní rovině. Studenti pracují samostatně i v týmech a během kurzu zpracují několik písemných úkolů (např. písemně formulují výstupy své objektivní právní rešerše i následnou argumentaci z pohledu klienta). Poslední semináře jsou nicméně věnovány přípravě na ústní prezentaci argumentů, k čemuž dochází během posledních dvou hodin předmětu. Každý student má tak možnost prezentovat své argumenty písemně i ústně.

Vybraným úspěšným absolventům semináře bude nabídnuta možnost reprezentovat Právnickou fakultu Univerzity Karlovy ve Vis Moot soutěži v následujícím školním roce. Příprava členů týmu je realizována v rámci navazujícího předmětu Vis Moot: Arbitration in International Sale of Goods II, za který je uděleno 12 kreditů.