Charles Explorer logo
🇨🇿

Mediace I

Předmět na Právnická fakulta |
HDPV0133

Sylabus

Obsahem předmětu je v prvé řadě obecné vymezení alternativních řešení sporů. Dále je pozornost orientována na fáze mediace a na mediační techniky, které jsou v rámci jednotlivých fází využívány. Mediační techniky jsou procvičovány na řadě praktických příkladů.

Výuka bude zahrnovat zejména tato témata:

-        Úvodní vymezení alternativních způsobů řešení sporů

-        Rozhodčí řízení – základní charakteristika

-        Specifika řešení sporů se spotřebitelem (konciliace)

-        Historie mediace

-        Mediační styly a jejich specifika

-        Fáze mediace

-        Mediační techniky

-        Nácvik mediačních technik a jejich propojení v rámci jednotlivých fází mediace

Anotace

Výuka proběhne blokově.

INFORMAČNÍ SCHŮZKA SE STUDENTY SE BUDE KONAT čtvrtek 12. 10. od 18:00 v učebně č. 348.

Vzhledem k pokračujícímu přetížení obecných soudů a ke značné délce soudního řízení se nejen celosvětově, ale v posledních letech také v České republice stále častěji užívají a rozvíjejí různé alternativní způsoby řešení sporů.

Studenti se v předmětu dozvědí základní informace o různých metodách, které mohou vést nebo mohou alespoň napomoci stranám k urovnání vzniklého sporu. Jde o metody, jejichž podstata nespočívá v autoritativním rozhodnutí sporu, ale které jsou zaměřeny spíše na podporu či dokonce obnovení komunikace mezi stranami sporu. Mezi těmito metodami přitom jak celosvětově, tak i v evropském kontextu (a také postupně v České republice) hraje rozhodující úlohu mediace. Proto také hlavní část výuky bude směřována na otázku využití mediace v moderní společnosti.

Výuka se nejprve dotkne širších kontextů historického vývoje a užití různých alternativních metod řešení sporů. Studenti získají základní informace o různých přístupech a řešení společenských i mezilidských konfliktů (negociace, konciliace, facilitace, mini trial, expertisa, med-arb a mediace). V souvislosti s výukou mediace bude pozornost zaměřena především na právní aspekty mediace v širším kontextu. Výklad se velmi stručně dotkne i zákona č. 257/2000 Sb., o probační a mediační službě ČR, a to ve vazbě na využití mediace v konceptu tzv. restorativní justice.

Hlavní pozornost však bude věnována problematice aplikace mediace v soukromoprávních sporech, tj. ve sporech z oblasti občanského, pracovního, obchodního a rodinného práva. Výklad bude zaměřen především na rozbor platné právní úpravy představované v České republice zákonem č. 202/2012 Sb., o mediaci. Dostatečná pozornost bude věnována i mezinárodním kontextům a možnostem využití mediace při řešení přeshraničních sporů, jakož i právní úpravě mediace ve vybraných západoevropských zemích.

Předmět má charakter dovednostního předmětu. Po teoretickém základu se výuka orientuje již na praktický nácvik mediačních technik, a to v jednotlivých fázích mediace. Na závěr výuky budou studenti již schopni v základu realizovat celé mediační jednání, i když komplexní nácvik celé mediace bude obsahem až navazujícího dovednostního předmětu Mediace II.

S ohledem na dovednostní charakter předmětu bude výuka probíhat blokově, tedy po dvě soboty v čase od 9.00 hod. do cca 15.00 hod.

Studenti splněním předmětu rozvíjejí právní dovednosti, zejména pak:

- schopnost orientace v alternativních metodách řešení sporů

- schopnost odlišení jednotlivých metod a pochopení jejich výhod pro určité druhy sporů

- schopnost aplikace mediačních technik

- schopnost definovat jednotlivé fáze mediace a mediační techniky, které se v dané fázi užívají