Předmět Mediation as Dispute Resolution zahrnuje tato témata:
- Úvod do mediace
- Základní principy mediace
- Fáze mediačního procesu
- Povinnosti mediátora
- Základní techniky mediátora
- Oddělená jednání
- Zastupování stran v mediaci (Mediation Advocacy)
- Mediační styly
- Mediace kolektivních pracovních sporů, investičních a mezinárodních konfliktů
- Hybridní procesy – MED-ARB a ARB-MED
- Simulované mediační jednání
- Etika a etické kodexy
Předmět se v krátkosti zabývá právní regulací mediace v českém a evropském kontextu, ale předně jeho těžiště leží v procvičování praktických dovedností a znalostí. V jeho průběhu se studenti aktivně zapojují do interaktivních cvičení a prochází si podrobně nejenom mediační proces, ale také trénují zastupování stran před mediátorem.
Mediace je definovaná jako asistované strukturované vyjednávání sporu a jde o nejčastěji používaný z tzv. konsensuálních ADR procesů (alternativní způsoby řešení sporů). Její obliba roste po celém světě a většina významných právních řádů dnes zahrnuje určitou formu její regulace. Mediace je celosvětově užívána pro hledání smíru v obchodních, občanských, pracovních, rodinných, komunitních a dalších sporech.
V České republice je mediace upravena zákonem o mediaci, který společně s občanským soudním řádem umožňuje soudům, aby v civilních věcech nařizovaly tzv. první setkání se zapsaným mediátorem. Díky tomuto institutu se mediace relativně rychle rozšířila a je hojně využívána jako mimosoudní způsob řešení konfliktů před, nebo i během soudních řízení.
Aktivní účast na hodinách je neoddělitelnou součástí finálního hodnocení studenta.