Předběžný program: 1. (21. února) Teorie základních práv (dělba moci mezi zákonodárce a soudy, ústavně konformní výklad, prozařování), úvod do Evropské úmluvy o lidských právech (Wintr, Konůpka) 2. (28. února) Použití Evropské úmluvy o lidských právech ve vnitrostátním kontextu a řízení před ESLP (Konůpka) 3. (6. března) Migranti a uprchlíci aneb Cesta tam a zase zpátky (Radová) 4. (13. března) Spravedlivý proces – praktické základy (Janoušek Pysk) 5. (20. března) Bioetika (Hronová, Radová) 6. (27. března) Diskriminace (Hronová) 7. (3. dubna) Ochrana před špatným zacházením v místech zbavení svobody (Kmecová) 8. (10. dubna) Životní prostředí a lidská práva (Kaštyl) 9. (17. dubna) Svoboda projevu a nenávistné projevy na sociálních sítích (Hanych) 10. (24. dubna) Výkon rozsudků ESLP + Závěrečné shrnutí (Konůpka)
V druhé polovině 20. století se prosadila přímá použitelnost a přednost základních práv a svobod, které tak ovlivňují celý právní řád. Základních práv a svobod se lze přímo dovolat, v aplikaci práva mají přednost před zákonem. Ústavní klauzule o základních právech už nejsou monologem zákonodárce, jak je vnímal ještě prvorepublikový právní teoretik František Weyr, nýbrž skutečnými, vynutitelnými, a zvláště chráněnými subjektivními právy. Základní práva a svobody jsou interpretovány Ústavním soudem a Evropským soudem pro lidská práva, a jedním z důležitých úkolů státní správy a soudů je promítnutí lidskoprávních standardů do legislativy a soudní praxe. Teorie práva tento jev nazývá prozařováním základních práv do právního řádu.
Předmět představí teoretické základy prozařování základních práv a zaměří se poté na praktické problémy hledání souladu právního řádu s lidskoprávními standardy v jednotlivých právních odvětvích; na výuce se budou podílet právní teoretici z katedry teorie práva a právních učení společně s praktiky z Kanceláře vládního zmocněnce pro zastupování před ESLP. V průběhu kursu si studenti osvojí i praktické dovednosti, které budou moci využít pro účast ve fakultních týmech v moot courtech v oblasti lidských práv.
Předmět rozvíjí tyto dovednosti:
- činit podání k orgánům veřejné moci,
- opatřovat, shromažďovat a hodnotit podklady a připravovat rozhodnutí,
- vyhledat, utřídit, analyzovat a interpretovat právní normy a soudní rozhodnutí,
- analyzovat, formulovat a prezentovat právní argument a protiargument,
- identifikovat a analyzovat právní problémy v konkrétních praktických situacích a navrhovat jejich řešení,
- používat právní informační systémy.