Témata, jimž je pozornost věnována v rámci výuky předmětu, se obměňují v každém akademickém roce. Mezi ustálená témata se obvykle řadí následující:
- Ústavní stížnost a řízení před Ústavním soudem
- Ochrana lidských práv před Evropským soudem pro lidská práva
- Řízení před civilním soudem ve věci ochrany osobnosti
- Řízení před civilním soudem ve věci ochrany soukromí
- Ochrana osobních údajů ve správním řízení a řízení před správním soudem
- Právní transakce týkající se nemovitostí
- Úvěrové financování včetně mezinárodních syndikovaných úvěrů
- Základní instituty dědického řízení
- Běžná agenda advokátní kanceláře – sepisování smluv, zastupování v soudních řízeních apod.
- Energetické právo – vybraná témata zejména s ohledem na státní regulaci podnikání v energetice
- Telekomunikační právo – regulace telekomunikací, státní dohled, ochrana spotřebitele
- Bankovnictví a základní instituce finančního trhu, přístup k nim
Předmět je prakticky zaměřen na vybrané právní problémy pokrývající různé oblasti soukromého i veřejného práva. Od svého zavedení je koncipován tak, že studenti jsou s významnou pomocí odborníků z různých oblastí právní praxe konfrontováni nejen s aktuálními, ale i kontinuálními tématy reálného právního života. Cílem předmětu je poskytnout studentům jednak přesnější představu o tom, jakými tématy se zabývají jednotlivé oblasti právní praxe (soudnictví, notariát, advokacie, podnikoví právníci apod.), jednak jim ukázat styl práce v těchto profesích při řešení různých právních situací.
Předmět počítá s dostatečnou vlastní znalostí práva na strana studentů, a to minimálně v rozsahu standardně požadovaného rozsahu znalostí z jednotlivých pozitivně právních disciplín. Proto je předmět určen pro studenty od 3. ročníku, ideálně však od 4. ročn íku, kteří již absolvovali podstatné penzum pozitivně právních předmětů. Jednotlivá témata nejsou obvykle prezentována s právně teoretickým pozadím, jehož znalost se od frekventantů v podstatě očekává. Studenti jsou obvykle seznámeni přímo s konkrétní právní problematikou, kterou průběžně řeší.