Charles Explorer logo
🇨🇿

Politický kontext soudní moci

Předmět na Právnická fakulta |
HDPV0153

Sylabus

Obsah výuky je každoročně aktualizován s ohledem na vývoj v literatuře a právní i politické praxi. Rovněž se v průběhu kurzu přihlíží k aktuálním oblastem zájmu přihlášených studentů, kterým lze přizpůsobit témata referátů i projektů. Základní kostra předmětu pokrývá následující témata: 

- Úvod do tématu (přístup Law & Politics, jeho historické inspirační zdroje, vývoj a aktuální témata ve vztahu k soudní moci) 

- Funkce soudní moci a různá pojetí role soudce: soudce jako ústa zákona - soudce jako relativně autonomní aktér v rámci právního a politického systému - soudce jako tvůrce práva a politiky 

- Pravomoce soudů a ústavních soudů zvláště, meze soudního, resp. ústavního přezkumu 

- Organizace soudnictví a její vliv na nezávislost soudní moci, modely správy soudnictví, požadavky na výkon funkce soudce, odpovědnost soudců 

- Modely výběru soudců, úprava deliberace a rozhodování 

- Závaznost soudních rozhodnutí a možnosti jejich přezkumu, problém soudcovského aktivismu a pasivismu 

- Mezinárodní soudnictví, výběr mezinárodní soudců a soudní dialog mezinárodních a vnitrostátních soudů 

- Evropský soudní dvůr jako příklad úspěšného politického hráče? 

- "Soudcokracie": hrozba, skutečnost nebo ideál? 

- Analýza vybraných rozhodnutí Ústavního soudu České republiky z právního a politického hlediska 

- Závěrečná open-book esej a následná diskuse, zhodnocení postavení ústavních soudů v právním a politickém systému obecně i konkrétně v České republice 

Anotace

Předmět určený zejména studentům nižších ročníků si klade za cíl upozornit studenty na faktický význam a vliv soudní moci, jakož i na její právní a politická omezení. Navazuje zejména na problematiku dělby moci, ale i další témata z obecné teorie práva, státovědy a politologie. Předmětem zkoumání jsou různé varianty právní úpravy soudní moci a jejich důsledky (např. přístup k soudům a pravomoci soudů, modely správy soudnictví, požadavky na výkon funkce soudce a jeho odpovědnost, způsoby rozhodování a závaznost rozhodnutí nejvyšších soudů), jakož i vzájemné působení práva a politiky v oblasti soudní moci (např. modely výběru soudců, soudcovský aktivismus a pasivismus, či role národních soudů v procesu evropské integrace). Pro komparaci slouží vybrané příklady z činnosti Nejvyššího soudu USA, německého Spolkového ústavního soudu, francouzské Ústavní rady a Soudního dvora Evropské unie. Jeden až dva semináře v závěru jsou věnovány právně-politologické analýze aktuálních nálezů Ústavního soudu ČR.

Předmět je koncipován tak, aby se zejména v první části studenti seznámili s aktuálním stavem zkoumání soudů z hlediska přístupů Law & Politics v České republice i v zahraničí, a to na základě výkladu vyučujícího a přípravy referátů z každoročně aktualizovaného seznamu, který je dán k dispozici na prvním semináři. Následně jsou studenti vedeni k přípravě a prezentaci vlastních projektů zabývajících se okolnostmi výběru jednotlivých soudců českého Ústavního soudu z právní a politické perspektivy, jakož i kontextuální analýzou vybraných nálezů Ústavního soudu. Závěr kurzu tvoří open-book esej na jedno ze dvou zadaných témat vztahujících se k diskutovaným aktuálním otázkám.

Vedle bližšího seznámení se s právním rámcem fungování soudnictví v České republice, jeho historickými kořeny a základním mezinárodním srovnáním, rozvíjí předmět kritickou práci s právními i mezioborovými odbornými texty v českém a anglickém jazyce, schopnost aplikace kontextuálního přístupu na konkrétní soudní rozhodnutí a dovednosti při práci s právními informačními systémy a aplikacemi (např. ve vztahu k NALUSu vyhledávání rozhodnutí podle relevance, soudců zpravodajů, soudců, kteří připojili disent, vztahy mezi jednotlivými rozhodnutími apod.)