Charles Explorer logo
🇨🇿

Základy právních dovedností II

Předmět na Právnická fakulta |
HDPV0184

Sylabus

Předmět zahrnuje tato témata:

–       právní analýza

–       argumentativní právní psaní

–       normativní právní psaní

–       negociace

–       komunikace s právním laikem

–       stavba právního argumentu a protiargumentu

–       komplexní řešení právního problému

–       práce s rizikem v normativním právním textu

–       příprava složitějších právních podání

–       ústní argumentace (včetně důrazu na prezentační dovednosti)

Anotace

Absolventi předmětu Základy právních dovedností I si prohloubí své znalosti a dovednosti v navazujícím předmětu Základy právních dovedností II. Studenti si vyzkouší klíčové právní dovednosti, jakož i související soft skills, v praxi, na konkrétních příkladech. V průběhu semestru budou pracovat na individuálních či skupinových úkolech, na které budou dostávat individuální zpětnou vazbu. Mezi právní dovednosti, kterým se budou studenti dále hlouběji věnovat, patří jednání s klientem (a neprávníkem obecně), mimosoudní vyjednávání sporu, právní rešerše, právní analýza, komplexní řešení právního případu, práce s rizikem, normativní a argumentativní právní psaní nebo ústní argumentace. Právní dovednosti, se kterými se studenti v průběhu semestru setkají, jsou obecné, a tudíž využitelné v různých právních profesích.

Cílem předmětu je motivovat studenty k řádnému a odpovědnému výkonu vybrané právní profese. V předmětu klademe důraz na etický rozměr výkonu právnického povolání. Po absolvování předmětu budou studenti pokročile:

– využívat právní informační systémy k vyhledávání, třídění a analýze relevantních právních zdrojů pro řešení konkrétních právních problémů;

– pracovat s právními ale i skutkově zaměřenými podklady, třídit je, analyzovat a vyvozovat z nich závěry pro svoji další práci;

– připraveni na komunikaci s laikem i s dalšími právníky (kolegy, protistranou, soudem…);

– formulovat svoje argumenty a protiargumenty v ústní i písemné podobě;

– seznámeni s možností řešení sporu mimosoudně;

– využívat své soft skills pro kvalitní výkon právnické profese (např. týmovou spolupráci a efektivní rozdělení úkolů, timemanagement, prezentační dovednosti).

Předmět vyžaduje soustavnou přípravu na semináře v průběhu semestru. Studenti se podílejí na přípravě různých úkolů (zejm. různých podání), které zpracovávají ve skupinách i samostatně. Kvalitní a průběžná příprava na semináře (tj. řádné plnění zadaných úkolů) je jednou z podmínek pro získání kolokvia.