Charles Explorer logo
🇬🇧

Student Research: Private International Law

Class at Faculty of Law |
HDPV0308

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Základem dovednostního povinně volitelného předmětu je buď samostatná výzkumná práce studenta, nebo výzkumná práce pod vedením konzultanta. Po sepsání práce následuje ústní obhajoba. V ústním kole práci student obhajuje před komisí složenou z předsedy a dalších odborníků v daném nebo příbuzném oboru.  

Ke specifikům oboru Mezinárodní právo soukromé patří práce se zahraniční literaturou a zahraniční judikaturou, přesah pohledu přes hranice České republiky, ať již jde o přeshraniční zaměření na rámec Evropské unie, či o zaměření globální. 

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět má za cíl uvést studenty do základů vytváření vědeckých textů. Další informace jsou dostupné na http://svoc.prf.cuni.cz/. Nový ročník soutěže SVOČ je vyhlášen vždy v prosinci příslušného roku – podrobnosti jsou zveřejněny na výše uvedených webových stránkách.

Cílem předmětu je podpořit samostatnou tvůrčí vědeckou činnost studentů a přispět ke zdokonalení jejich argumentačních schopností, prezentačních dovedností a odborného písemného projevu. Je založena na otevřenosti, transparentnosti a respektu k obecně přijímaným zásadám vědecké práce.

Předmět souvisí s povinnými studijními předměty Mezinárodní právo soukromé a právo mezinárodního obchodu I a II. Tyto předměty vycházejí z pojmového vymezení a osvětlení zvláštních druhů norem a způsobů úpravy soukromoprávních poměrů, v nichž se vyskytuje mezinárodní prvek. Specifické jsou rovněž prameny právní úpravy, jejichž systém je ve srovnání s jinými odvětvími platného práva mimořádně komplikovaný. Výuka se zaměřuje na kolizní normy a přímé normy a jejich vzájemný vztah, jakož i na zvláštní imperativní normy. Speciálními otázkami obecné části mezinárodního práva soukromého jsou kvalifikace, zpětný odkaz, výhrada veřejného pořádku a aplikace zahraničního práva. Zvláštní část zahrnuje subjekty, závazkové právo, věcná práva, rodinné a dědické právo v poměrech s mezinárodním prvkem a specifika postavení cizinců. Rovněž sem spadá úvod do mezinárodního civilního procesního práva se zvláštním zaměřením na otázky pravomoci a příslušnosti, dále na právní pomoc ve styku s cizinou a na uznání a výkon cizích rozhodnutí.

Právo mezinárodního obchodu je zaměřeno na problematiku právní úpravy vztahů vznikajících v mezinárodním obchodním styku. Důraz je kladen na rovinu soukromoprávní, problematika mezinárodních organizací významných pro mezinárodní hospodářské styky (tedy oblast mezinárodního veřejného práva) je spíše ponechána stranou, může však být do práce zahrnuta jako určitý rámec pro pravidla, z nichž právo mezinárodního obchodu vychází. Získávané znalosti se týkají různorodých pramenů právní úpravy, subjektů v mezinárodním obchodním styku, regulace mezinárodního obchodu ze strany státu, podnikání zahraničních osob v České republice, mezinárodního platebního styku, mezinárodního insolvenčního řízení. Dalšími tématy jsou vybrané smluvní typy v mezinárodním obchodě a jejich právní úprava (mezinárodní kupní smlouva, smlouvy uzavírané v mezinárodní přepravě, mezinárodní franšízová smlouva apod.). Pozornost je rovněž věnována řešení sporů z mezinárodního obchodního styku, a to jak před soudy, tak mimosoudně. Z alternativních způsobů řešení sporů je zvláštní pozornost zaměřována na ADR obecně, zejména na mediaci, a na mezinárodní obchodní arbitráž, včetně investiční arbitráže.

Důraz by měl být kladen na posilování samostatného hodnocení a kritického myšlení při rozboru judikatury Soudního dvora EU i českých, případně zahraničních soudů, kritika ovšem musí být argumentačně podložena. Je potřebné si osvojit základní mechanismus přístupu k řešení přeshraničních případů, který je odlišný od řešení vztahů čistě vnitrostátních. Jedná se o problémy, při jejichž řešení praxe často chybuje.