Základem předmětu je buď samostatná výzkumná práce studenta, nebo výzkumná práce pod vedením konzultanta. Po sepsání práce následuje ústní obhajoba. V ústním kole práci student obhajuje před komisí složenou z předsedy a dalších odborníků v daném nebo příbuzném oboru.
Ke specifikům oboru obchodního práva patří práce s judikaturou, ekonomickými či finančními texty a obecně cizojazyčnými odbornými prameny.
Předmět má za cíl uvést studenty do základů vytváření vědeckých textů. Další informace jsou dostupné na http://svoc.prf.cuni.cz/. Nový ročník soutěže SVOČ je vyhlášen vždy v prosinci příslušného roku – podrobnosti jsou zveřejněny na výše uvedených webových stránkách.
Cílem předmětu je podpořit samostatnou tvůrčí vědeckou činnost studentů a přispět ke zdokonalení jejich argumentačních schopností, prezentačních dovedností a odborného písemného projevu. Je založena na otevřenosti, transparentnosti a respektu k obecně přijímaným zásadám vědecké práce.
Předmět souvisí s povinnými předměty Obchodní právo I a II. Specifické pro obchodní právo jsou průniky do práva veřejného (obecná i zvláštní regulace podnikání, usazovací svoboda, volný pohyb zboží, služeb a kapitálu v rámci EU), obecného práva občanského (zvláštnosti postavení podnikatele v závazkových vztazích) i jiných oborů (ekonomie, účetnictví). Podstatná část materie vychází z unifikované či harmonizované úpravy unijní (soutěžní právo, právo průmyslového vlastnictví, právo kapitálového trhu, právo obchodních korporací, ochrana spotřebitele) či se inspiruje v zahraničních právních řádech nebo v prostředí práva a praxe mezinárodního obchodu (Vídeňská úmluva o mezinárodní koupi zboží, principy UNIDROIT, INCOTERMS aj.). Pro obchodní právo je charakteristická rovněž dynamika vztahů, které upravuje, a tím do značné míry i právní úpravy, jež se k nim pojí, ať již jde o předpisy tuzemské či unijní. Významnou roli hrají obchodní zvyklosti, ale také průběžně narůstající okruh judikatury, ať tuzemských soudů, Soudního dvora EU či významných obchodních arbitrážních tribunálů.