Předmět zahrnuje tato témata:
- Úvod: Dějiny a nové formy využívání kosmického prostoru, vývoj kosmického práva
- Základy kosmického práva, Kosmická smlouva z r. 1967
- Smlouvy doplňující Kosmickou smlouvu
- Regionální organizace, národní zákonodárství v oblasti kosmického práva
- Nové formy využívání kosmu a právo: kosmické zdroje, suborbitální lety atd.
- Základy práva telekomunikací, historie ITU
- Prameny práva telekomunikací
- Koordinace využívání radiových frekvencí a prostředky vyloučení škodlivého rušení
- Národní zákonodárství v oblasti telekomunikací
- Závěr, shrnutí.
Anglicky vyučovaný předmět se skládá ze dvou rovnoprávných, úzce souvisejících částí: První část vysvětluje základy práva využívání kosmického prostoru a analyzuje mezinárodní mechanismy, které se podílí na jeho tvorbě. Těžištěm tohoto bloku je analýza právního rámce současných forem využívání kosmického prostoru, např. těžby z nebeských těles, suborbitálních letů nebo kosmické dopravy. Druhá část je zaměřena na právo telekomunikací: Osvětluje základní dokumenty a mechanismy Mezinárodní telekomunikační unie a analyzuje systém koordinace využívání radiových frekvencí a nástrojů k zamezení škodlivého rušení.
Po absolvování předmětu budou mít studenti přehled o mezinárodním rámci kosmické činnosti, umět pracovat s hlavními právními prameny a vyhledávat příslušné informace. Získají také znalosti o povolování kosmické činnosti. Budou rozumět systému regulace elektromagnetického spektra a jeho významu pro praxi. Předmět přispěje k rozšíření jejich anglické slovní zásoby v oblasti mezinárodního práva a schopnosti prezentovat výsledky svého výzkumu pomocí powerpointové prezentace.
Pro zapsání do tohoto předmětu je nutná znalost angličtiny alespoň na úrovni B2, zájem o probíraná témata (viz Sylabus) a o možnost vlastního výzkumu. Předmět je otevřen také anglicky mluvícím studentům programu Erasmus na PFUK.