Charles Explorer logo
🇨🇿

Právnická povolání v justici

Předmět na Právnická fakulta |
HOPV0036

Sylabus

Předmět zahrnuje tato témata: 

- Právní postavení soudce (mj. ústavní základ postavení soudce, etické nároky soudcovského povolání, nezávislost a nestrannost, odpovědnost) 

- Vnitřní organizace soudu 

- Postavení a činnost advokacie v ČR (mj. přístup k profesi, evropský a zahraniční advokát) 

- Vztah advokát – klient, práva a povinnosti advokáta, etika advokáta 

- Odpovědnost advokáta  

- Notářství a notář v právním řádu ČR (postavení a role notářů) 

- Výkon notářství 

- Soudní exekutor – postavení a činnost soudního exekutora  

- Mediace – postavení a činnost mediátorů, druhy mediace, smlouva o mediaci, mediační dohoda  

- Státní zastupitelství, postavení, role v netrestní agendě   

Přesný rozpis přednášek pro semestr, kdy se předmět vyučuje, je vždy aktualizován. 

Anotace

Předmět doplňuje a prohlubuje výklady civilního práva procesního. Studenti jsou seznámeni s rolí vybraných profesí v justičním systému (v systému ochrany práv) i s detaily jejich právního postavení. Předmětem výkladu jsou mj. právní postavení i praktické otázky výkonu povolání soudce, notáře, advokáta, soudního exekutora, včetně přípravy na tato povolání. Vyloženo bude rovněž postavení a role mediátora. Přednášejícími jsou vedle garanta i představitelé uvedených profesí s dlouholetou praxí (mj. čestný prezident Notářské komory ČR, náměstek Nejvyššího státního zástupce, místopředsedkyně krajského soudu v Praze, vedoucí sekce ADR na ČAK, tajemník ČAK atp).

Předmětem výuky jsou základy právního postavení všech právnických povolání v justici a právní a etické souvislosti jejich výkonu. Studenti budou postupně seznamováni s právním postavením soudce, s ústavním zakotvením nezávislosti soudce, zárukami nezávislosti, vznikem a zánikem mandátu soudce a jeho obsahem. Dále se výklady zaměří na advokáta a jeho roli v systému ochrany práv. Předmětem výkladů budou formy výkonu advokacie, vztah advokáta a klienta (vznik, obsah, zánik), etické nároky na výkon advokacie a postavení evropských a zahraničních advokátů. Dále se výklady soustředí na postavení a činnost notářů (na vysvětlení podstaty principu numerus clausus), na principy notářské činnosti v historickém kontextu, na recentní úpravu výkonu notářství v ČR a EU. Podobně se vyloží postavení a činnost soudních exekutorů. Stranou pozornosti nezůstane ani výklad ohledně postavení státních zástupců se zaměřením na jejich činnost v netrestní agendě. Významný důraz bude kladen na význam prevence sporů a na mimosoudní řešení sporů. Proto budou studenti obeznámeni i s postavením a činností mediátorů v recentní právní úpravě a s dalšími formami ADR. Obsahem výkladů bude i srovnání etických nároků na výkon jednotlivých profesí.

Absolvováním předmětu získají studenti zejména tyto znalosti a dovednosti:

- rozlišovat význam a roli jednotlivých profesí při ochraně práv

- rozlišovat odlišné etické nároky jednotlivých profesí

- budou schopni činit příslušná podání ve vztahu k soudcům (stížnost nebo návrh podle § 173a zákona o soudech a soudcích)

- budou schopni připravit smluvní dokumentaci pro vztah advokát – klient (smlouvu o poskytování právní pomoci, plnou moc, substituční dohodu)

- budou schopni argumentačně i formálně zvládat návrhy na smírné řešení sporu a doporučit vhodnou formu ADR

- budou schopni doporučit advokátní nebo notářské služby na základě analýzy skutkového případu

- budou schopni analyzovat notářský zápis (jakožto veřejnou listinu)

- budou schopni připravit podání ve vztahu k postupu exekutora (podnět ke kárné odpovědnosti)

- budou schopni vyhledat, utřídit, analyzovat a interpretovat právní normy, soudní rozhodnutí a další informace potřebné pro řešení praktických právních problémů

- budou schopni používat právní informační systémy, které absolventu umožní vyhledat relevantní právní předpisy, judikaturu a jiné relevantní zdroje.