Charles Explorer logo
🇨🇿

Pracovní právo v aplikační praxi

Předmět na Právnická fakulta |
HOPV0053

Sylabus

Blíže o obsahu předmětu vypovídá níže uvedené rámcové obsahové rozvržení výuky v předmětu:  1. K reflexím aplikační praxe na pracovněprávní legislativu.  2. Právní formy výkonu závislé práce v ČR (od atypických forem výkonu práce po nelegální práci).  3. Kontrolní činnost v oblasti BOZP a dodržování pracovněprávních předpisů.  4.Ochrana zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. 5. Praktické seznámení s činností inspektorátu práce. 6. Sjednávání odměny za výkon závislé práce. 7.

Zaměstnavatel, zaměstnanec a exekuce. 8. Vybrané aspekty činnosti Úřadu práce. 9. Whistleblowing a pracovněprávní vztahy - česká praxe a perspektivy. 10. Whistleblowing z pohledu zahraniční právní praxe - britské srovnání. 11. Pracovní právo v současné praxi podnikového právníka.  12. Agenturní zaměstnávání v současné aplikační praxi.

Anotace

Předmět je zaměřen na problematiku praktické aplikace pracovního práva, proto se část výuky uskutečňuje i na exkurzi mimo PF UK a některých přednášek se za účasti garanta předmětu účastní externí hosté z praxe, kteří se v garantem moderované diskusi dělí se studenty o své poznatky (např. v přednášce nazvané " Zaměstnavatel, zaměstnanec a exekuce" zkušený exekutor seznámí studenty se svými praktickými zkušenostmi z oblasti výkonu rozhodnutí na mzdu a jiné příjmy zaměstnance a budou probírány praktické otázky a problémy, se kterými se v této souvislosti setkávají jak zaměstnanci, tak zaměstnavatelé a jejich mzdové účtárny). V rámci výuky je plánována i návštěva vybraného inspektorátu bezpečnosti práce a setkání a možnost diskuse studentů s jeho inspektory.

Předmět je zaměřen na prohloubení znalostí studentů z oblasti praktické aplikace pracovního práva a měl by tak přispět k doplnění a rozvoji některých poznatků získaných studenty při studiu předmětu Pracovní právo (v rámci předmětů „společného základu“). V rámci výuky jsou probírány např. praktické otázky z oblasti přípravy pracovněprávní legislativy, některé aspekty činnosti Úřadu práce, praktické otázky z činnosti Oblastních inspektorátů práce a z oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, vybrané právní aspekty personální práce, důsledky insolvence zaměstnavatelů pro zaměstnance, otázky práv a povinností zaměstnavatele a zaměstnance při exekuci na mzdu či jinou odměnu zaměstnance, problematika whistleblowingu z české i zahraniční perspektivy, agenturní zaměstnávání aj.

Aktuality a další informace naleznou studenti zapsaní na tento předmět na http://moodle.prf.cuni.cz/; přístup do tohoto prostředí bude zapsaným studentům zřízen po 1. přednášce, na které jim budou sdělena pravidla přístupu do prostředí.

Studenti jsou po absolvování předmětu schopni lépe aplikovat právní pravidla na zadané skutkové okolnosti. V seminářích předmětu řeší také konkrétní příklady z právní praxe. Věnují se taktéž analýze judikatury.