Předmět pokrývá tyto tematické okruhy:
1. Obecná východiska, pojetí a členění sociální politiky
2. Historické zdroje a počátky novodobé sociální politiky
3. Česká škola sociální politiky
4. Základní rysy a priority sociální politiky v ČR po roce 1918 a 1948
5. Vývoj sociální politiky v ČR po roce 1989
6. Základní aspekty rodinné, bytové, zdravotní a vzdělávací politiky v ČR
7. Církev a sociální politika
8. Sociální politika a zaměstnanost
9. Důchodová reforma
10. Vybraná sociální práva v současné Evropě
Předmět je doporučen jako doplňková forma studia pro studenty skládající zkoušku z pracovního práva, případně z práva sociálního zabezpečení. Absolventi předmětu získají teoretické a praktické znalosti, které jim pomohou při hlubší orientaci v těchto předmětech. Předmět je vhodný pro studenty 3. a vyššího ročníku.
Předpis seznamuje posluchače právnické fakulty s celkovým pojetím, pojmy a přístupy sociální politiky, jejími nástroji a základními principy. Historické zdroje novodobé sociální politiky jsou poukazem na společná východiska evropské sociální politiky s akcentem na přínos představitelů české právní vědy v této oblasti. Nezastupitelnou roli má v sociální politice neziskový sektor.
Posluchači jsou seznamováni s genezí evropského sociálního zákonodárství, které má přímou vazbu na vznik moderního sociálního státu. Jeho vývoj, výsledky a krizová období tvoří další součást předmětu. Důraz je kladen na otázky sociálně právní komparatistiku, její metody při tvorbě a aplikaci sociálně právních předpisů. Přednášenou obecnou látku doplňují exkursy do jednotlivých úseků sociální politiky, tj. zaměstnanosti, rodinné, zdravotní, vzdělávací a bytové politiky. Na předmět organicky navazují další předměty – Sociální politika evropských zemí, Politika zaměstnanosti a Rodinná politika.
Tým lektorů připravuje novou studijní pomůcku, která bude připravena k použití v průběhu semestru.