Charles Explorer logo
🇨🇿

Konfesní právo

Předmět na Právnická fakulta |
HOPV0070

Sylabus

Předmět zahrnuje tato témata: 

- prameny českého konfesního práva, individuální, kolektivní, organizační a kontraktační náboženská svoboda,  

- právní postavení, vnitřní organizace a registrace náboženských společenství, 

- evidování právnických osob odvozených od náboženských společenství, 

- náboženství a výchova 

- náboženství a ozbrojené síly, vězeňství a posttraumatická péče o příslušníky policie a hasičského záchranného sboru, 

- náboženství, zdravotní a sociální péče, charity a diakonie, náboženství a pracovní právo, 

- alternativní forma uzavření sňatku, uplatňování náboženské svobody dětí, 

- náboženství, trestní proces, civilní proces a správní řízení, zpovědní tajemství, 

- náboženství a péče o azylanty a imigranty, 

- náboženství, pohřebnictví a hřbitovní právo, 

- financování náboženských společenství, 

- náboženství, kultura a sdělovací prostředky, ochrana církevních památek, 

- přehled konfesního práva v dalších státech Evropy a Ameriky a v českých dějinách 

Anotace

Předmětem oboru Konfesní právo je samostatná a ucelená část platného českého práva, týkající se svobody náboženského vyznání jednotlivců a jimi tvořených náboženských společenství. Za minikodexy českého konfesního práva jsou považovány zákon č. 3/2002 Sb., o církvích a náboženských společnostech, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Zabývá se vnitrostátní a mezinárodní úpravou svobody víry a náboženství jednotlivců a náboženských společenství, jejich registrací a evidováním od nich odvozených právnických osob.

Zvláštní pozornost věnuje právní úpravě působení náboženských společenství ve výchovných zařízeních, ozbrojených silách, vězeňství, zdravotnictví, v posttraumatické intervenční péči ve prospěch příslušníků policie a hasičského záchranného sboru i členů jejich rodin, pomoci obětem trestných činů a katastrof, při resocializaci osob po skončení výkonu trestu odnětí svobody a dalších oblastech veřejného života.

Ve své první části se zabývá vztahem konfesního práva k jiným oborům sekulárního práva a k právu církevnímu, které napomáhá konfesnímu právu definovat některé pojmy světskému právu neznámé. V tomto směru vyniká blízký vztah konfesního práva k právu ústavnímu a k právu správnímu.

Součástí výuky českého konfesního práva je pojednání o zajištění individuální i kolektivní svobody vyznání v předpisech českého státu. Patří sem dřívější správní řízení o uznání církví státem i soudobé správní řízení o jejich registraci. Pozornost se věnuje právnímu postavení jednotlivých církví a náboženských společností, svazů církví, orgánů státní kultové správy a Náboženské matice.

V další části se předmět zabývá otázkou zajištění majetkových práv církví, evidence církevních právnických osob, modelů financování církevních institucí a jeho současného stavu v ČR.

V záležitostech školské správy se probírá právní postavení církevního školství všech stupňů, náboženské výchovy ve všech školách a teologického školství.

V záležitostech zajištění náboženské svobody a přítomnosti církví ve speciálních veřejných zařízeních se pojednává zvláště o právním zajištění duchovní služby v armádě, ve vězeních, v sociálních a zdravotních ústavech, jakož i o právním postavení církevních sociálních ústavů a nemocnic.

Jedna kapitola je věnována pracovněprávnímu a sociálněprávnímu postavení osob ve služebním poměru k církvím a řeholníkům. Další kapitoly pojednávají o trestněprávní ochraně svobody víry a náboženství a zpovědního tajemství, o právním zajištění svobody informací ve sdělovacích prostředcích ve věcech náboženského vyznání, o alternativní formě uzavírání manželství. V kapitole o náboženské svobodě rodičů a dětí je pojednána otázka výchovy a církevní příslušnost dětí.

V závěru se probírá přehled nejvýznamnějších zahraničních konfesněprávních úprav a konkordátní právo středoevropských zemí.

Studenti získávají vhled do právních vztahů na území České republiky, v nichž je obsažen prvek týkající se náboženského vyznání. O některých právních vztazích jsou informováni i v jiných oborech platného práva, avšak v konfesním právu je výklad podán obvykle podrobněji a v komplexních souvislostech. Pokud jde o jádro předmětu Konfesního práva, jsou informace získané v tomto předmětu pro studenty jediné a jedinečné. Absolvování předmětu Konfesní právo umožňuje, aby jejich znalost českého práva byla kompletní. Předmět umožňuje, aby studenti také v právních záležitostech s náboženským prvkem byli schopni vyhledat, utřídit, analyzovat a interpretovat právní normy, soudní rozhodnutí a další informace potřebné pro řešení právních problémů a vhodně právně argumentovat.