Charles Explorer logo
🇨🇿

Migrační právo

Předmět na Právnická fakulta |
HOPV0092

Sylabus

V rámci výuky je pozornost věnována těmto tématům: 

- Řízení o udělení víza a povolení ke vstupu. 

- Řízení o udělení dlouhodobého pobytu. 

- Řízení o udělení přechodného pobytu občanů EU a jejich rodinných příslušníků. 

- Řízení o udělení trvalého pobytu. 

- Řízení o vyhoštění. 

- Řízení o zajištění. 

- Organizace státní správy na úseku pobytu cizinců, soudy. 

- Řízení o udělení státního občanství v ČR. 

- Integrace cizince do společnost. 

- Mezinárodněprávní a evropské základy migračního práva. 

- Ústavní a filosofická dimenze migračního práva. 

- Historie migračního práva.  

Příslušná judikatura vnitrostátních i mezinárodních soudů, resp. kontrolních mechanismů, bude vždy probrána u jednotlivých témat. 

Anotace

Cílem předmětu je představení cizineckého práva, azylového práva či právní úpravy udělování státního občanství, tedy témat, které zasahují do několika oblastí práva veřejného (ústavní právo, správní právo, mezinárodní právo veřejné, evropské právo, právo sociálního zabezpečení), ale mají (zejména cizinecké právo) i své soukromoprávní souvislosti. Předmět se zaměřuje na danou problematiku výhradně z hlediska postupů orgánů veřejné správy a v tomto smyslu tedy spadá do zvláštní části správního práva. Předmět seznamuje studenty se základními rozhodovacími procesy orgánů veřejné správy týkající se pobytu cizinců a jejich právního postavení od momentu vstupu cizince na území až po ukončení pobytu cizince na území či rozhodování o udělení státního občanství. Pozornost je věnována jednotlivým titulům pro pobyt cizince na území, a to včetně specifických důvodů azylových a důvodů sloučení rodiny. S ohledem na procesní zvláštnosti bude rozebrána i právní úprava řízení ve správním soudnictví v těchto věcech.

Cílem předmětu je seznámit studenty podrobně s problematikou migrace v českém právu a ukázat jim souvislosti v evropském a mezinárodním právu. Absolventi předmětu by měli umět základní argumentaci zákonem o pobytu cizinců, rozumět jeho systematice, a vědět kam a s čím se mohou v této právní oblasti obrátit.

Ke každé přednášce se student dopředu připravuje (obvykle v rozsahu jedné, max. dvou hodin týdně). Předmět je veden formou kombinace interaktivních přednášek a diskuzí nad fiktivními i reálnými případy z praxe. Podíl na výuce mají též hosté zabývající se problematikou azylu a uprchlictví ve své každodenní praxi, a to ve veřejné správě (Ministerstvo vnitra), správním soudnictví či advokacii.

Student získá absolvováním předmětu důkladné teoretické znalosti v oblasti právní úpravy zejména cizineckého práva, které může uplatnit jak ve svém budoucím zaměstnání, tak i v průběhu studia v odborných praxích v dané problematice. Teoretické znalosti budou doplněny o praktické aspekty, byť méně – na dovednosti se více soustřeďují navazující odborné praxe. I tak ale studium předmětu rozvíjí řadu právních dovedností, mezi jinými:

- schopnost orientace v mezinárodním, evropském i vnitrostátním právu,

- schopnost interpretace a aplikace určité právní normy na konkrétní případ,

- schopnost vyhledání a analýzy judikatury,

- schopnost analýzy konkrétních právních problémů,

- schopnost věcně diskutovat o problematice cizineckého práva v širším kontextu, kupříkladu o státním občanství.

Dovednosti budou získávány zejména v průběhu práce na seminářích.