Předmět Ekonomie veřejného sektoru zahrnuje tato témata:
1. Ekonomie blahobytu (ekonomická motivace pro vymezení role veřejného sektoru v ekonomice)
2. Reálie veřejného sektoru (vývoj a struktura veřejných rozpočtů, mezinárodní srovnání)
3. Daňová soustava (ekonomické aspekty systému daní se zaměřením na daňový systém v ČR, daňové ráje, základní nepodmíněný příjem)
4. Organizace veřejného sektoru (výběr a motivace zaměstnanců veřejného sektoru, veřejné zakázky)
Obecně povinně volitelný předmět Ekonomie veřejného sektoru je zaměřen na význam veřejného sektoru v ekonomice a jeho fungování.
V první části předmětu se studenti seznámí s ekonomickými důvody existence a vymezení veřejného sektoru. U jakých problémů očekáváme, že je veřejný sektor zvládne vyřešit lépe než tržní mechanismy? Jaké otázky je naopak lepší nechat na trhu a proč? Po vymezení role veřejného sektoru budeme diskutovat daňový systém jako hlavní zdroj financování veřejného sektoru.
Ústředním tématem druhé části kurzu jsou problémy veřejného sektoru pohledem ekonomie. Jaké ekonomické problémy ovlivňují fungování veřejného sektoru? Proč některé problémy (např. motivace zaměstnanců) často nelze ve veřejném sektoru řešit stejně jako v soukromém sektoru? Jak nastavit pravidla veřejných zakázek, aby nedocházelo k neefektivnímu nakládání s veřejnými prostředky?
Předmět klade důraz na propojení ekonomické teorii a moderní empirické literatury. S ohledem na dostupnost dat budou vybraná témata doplněna o základní reálie veřejného sektoru v českém i mezinárodním kontextu.
Pro zapsání předmětu Ekonomie veřejného sektoru je vhodné, aby student absolvoval předmět Právo a ekonomie I (Teorie národního hospodářství I) nebo obdobný předmět se základy mikroekonomie.