Charles Explorer logo
🇬🇧

Law of Armed Conflict and Use of Force

Class at Faculty of Law |
HOPV0192

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Předmět zahrnuje tato témata:

1. Ius ad bellum a ius in bello. Vývoj zákazu použití síly (Společnost národů, Briand-Kellogovův pakt).

2. Zákaz použití síly a hrozby silou a jeho aktuální výzvy.

3. Výjimky ze zákazu použití síly (sebeobrana). Preemptivní a preventivní sebeobrana. Použití ozbrojené síly na ochranu vlastních státních příslušníků v cizině. Aktuální výzvy (humanitární intervence/R2P).

4. OSN jako systém kolektivní bezpečnosti. Úloha a postavení Rady bezpečnosti.

5. Oblastní dohody a orgány dle Kapitoly VIII. Charty OSN, jejich postavení a úlohy v oblasti mezinárodní bezpečnosti (AÚ, OAS, EÚ). Mezinárodní organizace kolektivní sebeobrany (NATO).

6. Terorizmus. Nestátní aktéři a použití sily.

7. Pojem mezinárodního humanitárního práva (MHP). Historický vývoj, prameny MHP a jeho postavení současném mezinárodním právu. Subjekty MHP

8. Pojem ozbrojeného konfliktu a jeho typy. Rozlišování mezinárodních a vnitrostátních ozbrojených konfliktů. Aktuální kvalifikační problémy (zmezinárodněné vnitrostátní konflikty, boj proti terorizmu aj.).

9. Haagské právo. Pravidla regulující prostředky a metody vedení války.

10. Ženevské právo. Pravidla ochrany obětí ozbrojených konfliktů (zraněných, nemocných, trosečníků, válečných zajatců a civilistů). Společná ustanovení Ženevských konvencí.

11. Role MVČK (ICRC), vládních a nevládních humanitárních organizací. Implementace a aplikace MHP v ozbrojených silách.

12. Komplementární povaha MHP a mezinárodního práva lidských práv. Aktuální otázky MHP: Privatizace válek. Současné trendy v MHP.    Předmět bude vyučován blokově, a to ve 4 blocích:

1. Blok 1: Úvod a vymezení ius ad bellum / ius in bello. Historický vývoj zákazu užití síly, jeho současný stav a obsah. OSN jako systém kolektivní bezpečnosti. Úloha a postavení Rady bezpečnosti.

2. Blok 2: Výjimky ze zákazu užití síly (sebeobrana, akce s mandátem Rady bezpečnosti), aktuální výzvy, nestátní aktéři. Oblastní dohody.

3. Blok 3: Pojem a historický vývoj MHP. Prameny a subjekty MHP. Pojem ozbrojeného konfliktu, jeho klasifikace. Haagské právo, Ženevské právo. Role MVČK.

4. Blok 4: Aktuální otázky MHP. Moout court (simulované soudní jednání)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Úkolem předmětu je podat posluchačům ucelený pohled na vývoj, současnou úpravu i aktuální výzvy použití ozbrojené síly v mezinárodních vztazích, a to z pohledu mezinárodního práva. Obsahově se předmět zaměří na osvětlení rozlišování ius in bello a ius ad bellum, aspekty zákazu použití ozbrojené síly a výjimek z něj, a také na aktuální otázky (např. výkon sebeobrany vůči nestátním aktérům, intervence na pozvání). V druhé části se studenti seznámí především s vývojem, subjekty a prameny mezinárodního humanitárního práva, ale také aktuálně diskutovanými otázkami. Některá témata budou přednášena pozvanými odborníky, např. z Armády ČR, Českého Červeného kříže. Výuka předpokládá aktivní účast studentů zejména ve formě práce s případovými studiemi a odbornou literaturou a zadanými úkoly – kurz bude klást důraz na získání, prohlubování a udržení základních vědomostí, práci s textem a prostřednictvím práce s aktualitami i na praktické dovednosti studentů (kritické čtení, prezentace). Předmět rovněž prohloubí jazykové znalosti studentů – je vyučován v angličtině.

Studenti jsou po absolvování předmětu schopni nalézat relevantní prameny mezinárodněprávní úpravy a aplikovat právní pravidla na zadané skutkové okolnosti.