Předmět zahrnuje tato témata: - Historický vývoj mezinárodních organizací a institucí - Právní povaha a subjektivita mezinárodních organizací a institucí - Klasifikace, zejm. mezinárodní orgány, mezinárodní vládní a nevládní organizace - Členství v mezinárodních organizacích, zánik a problematika nástupnictví - Výsady a imunity mezinárodních organizací - Financování - Institucionální struktury I.: Nejudiciální orgány mezinárodních organizací, akty nejudiciálních orgánů: právní povaha a účinek - Institucionální struktury II.: Judiciální orgány a mírové urovnávaní sporů - Odpovědnost mezinárodních organizací (obecné aspekty) - Odpovědnost mezinárodních organizací (zejm. odpovědnost mezinárodních organizací za porušení lidských práv) - Mezinárodní organizace a užití síly v mezinárodních vztazích. Předmět bude vyučován blokově, a to ve 4 blocích:
1. Blok 1: Historický vývoj. Právní postavení mezinárodních organizací, včetně výsad a imunit. Klasifikace.
2. Blok 2: Členství, zánik, nástupnictví. Financování. Vnitřní institucionální infrastruktura mezinárodních organizací.
3. Blok 3: Mezinárodní organizace a současné výzvy mezinárodního společenství. Odpovědnost mezinárodních organizací.
4. Blok 4: Moot court (simulované soudní jednání)
Mezinárodní organizace sehrávají stále důležitější roli ve fungování přetváření mezinárodního společenství, a to i z pohledu České republiky. Předmět reaguje na tuto skutečnost tím, že v jeho rámci se zájemci seznámí s problematikou mezinárodních organizací sice komplexně, ale s důrazem na mezinárodněprávní aspekty. Otázky subjektivity, její aspektů a projevů, dále pak tvorby práva, a v neposlední řadě také otázky např. odpovědnosti mezinárodních organizací jsou tématy stále více rezonujícími tak na akademické úrovni, jako i v praxi.
Výuka předpokládá aktivní účast studentů zejména ve formě práce s aktuálními událostmi v mezinárodním společenství, odbornou literaturou a zadanými úkoly, jejichž zpracování bude prezentováno v následujícím výukovém bloku. Studenti jsou po absolvování předmětu schopni nalézat relevantní prameny mezinárodněprávní úpravy a aplikovat právní pravidla na zadané skutkové okolnosti.