Charles Explorer logo
🇬🇧

Freedom of Religion in the European Context

Class at Faculty of Law |
HOPV0206

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Probíranými tématy jsou:

-        Člověk, stát, náboženství v západním světě: základní východiska. Oddělení profánního a posvátného. Náboženská svoboda mezi ostatními základními právy a svobodami.

-        Svoboda vyznání: předmět, minimální standardy, individuální a kolektivní dimenze. Přípustná omezení náboženské svobody.

-        Základní modely úpravy vztahu státu a náboženských společenství na národní úrovni.

-        Modely hospodářského zabezpečení náboženských společenství. Restituce majetku při změně společenského uspořádání.

-        Konvergenční tendence v důsledku rozhodovací praxe Evropského soudu pro lidská práva. Úloha Soudního dvora Evropské unie.

-        Individuální svoboda vyznání. Apostaze, schisma, disent, proselytismus. Výhrada svědomí. Svoboda vyznání a svoboda projevu.

-        Autonomie náboženských společenství. Základní východiska a základní oblasti autonomie.

-        Autonomie náboženských společenství a zvláštní povinnosti loajality pracovníků.

-        Konfesní neutralita státu. Aktivity veřejné moci v náboženských otázkách. Náboženské symboly.

-        Právo na právní osobnost: náboženská společenství jako kolektivní útvary nadané právní osobností. Nezávislé sdružování vnitřních institucí.

-        Náboženství a diskriminace.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Absolvováním tohoto předmětu studenti získají základní znalosti o významu náboženské svobody (a od ní odvozených náboženských práv) v demokratickém právním státu. Po teoretickém úvodu a představení klíčových pojmů (např. konfesní neutralita státu) se studenti seznámí s jednotlivými aspekty náboženských práv (např. právo na odloučení skupiny v náboženském společenství až po oddělení a vytvoření nového, právo jednotlivce přestoupit do jiného náboženského společenství nebo z náboženského společenství vystoupit a zůstat mimo náboženská společenství, právo na autonomii církví, právo na užívání náboženských symbolů, právo na rovné zacházení, právo na právní osobnost náboženských kolektivů) a s jejich praktickou realizací při soudní ochraně práv (Evropský soud pro lidská práva, Evropský soudní dvůr, Ústavní soud, epizodicky také Nejvyšší soud USA).

Studenti se v průběhu předmětu učí využívat informační a podpůrné systémy uvedených soudů (HUDOC, Curia, Nalus, Oyez.org), vyhledávat judikaturu a interpretovat soudní rozhodnutí; to vše s cílem osvojit si dovednost analýzy a formulace právního argumentu. Prezentace jednotlivých soudních případů umožní studentům identifikovat souvislosti mezi odlišnostmi ve skutkovém stavu a v právním hodnocení, což je poznatek přenositelný také do jiných právních oborů.

Předmět Náboženská svoboda v evropském kontextu v dílčích otázkách souvisí s obory ústavního práva, konfesního práva, mezinárodního práva veřejného a evropského práva. Znalost těchto oborů se nevyžaduje, základní orientace v nich zvýší přínos předmětu.