Charles Explorer logo
🇬🇧

Protection of Civil and Human Rights

Class at Faculty of Law |
HOPV0212

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

   Ochrana občanských a lidských práv, konkretizace programu na zimní semestr akademického roku 2022/2023:    11. října – prof. Helena Hofmannová, dr. Karel Řepa, Mgr. Zuzana Vanýsková – úvod do organizace výuky a prvního tematického bloku: postavení menšiny Ujgurů v Číně, diskuse s přeživšími genocidy Ujgurů; 18. října – prof. Helena Hofmannová, dr. Karel Řepa, Mgr. Zuzana Vanýsková – seminář s odborníkem na postavení Ujgurů v Číně Mgr. Ondřejem Klimešem, Ph.D.; 25. října – prof. Helena Hofmannová, dr. Karel Řepa, Mgr. Zuzana Vanýsková – seminář s prokurátorem Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii a předsedou Ujgurského tribunálu Sirem Geoffreym Nicem; 1.listopadu – dr. Karel Řepa – Aktuální otázky ochrany náboženské svobody v evropském kontextu; 8. listopadu – dr. Karel Řepa – Aktuální otázky ochrany náboženské svobody v evropském kontextu; 15. listopadu – dr. Pavel Uhl – Právo na odpor v současném světě; 22. listopadu – prof. Helena Hofmannová – Postavení LGBTQ+ osob v přístupu Ústavního soudu ČR; 29. listopadu – Mgr. Zuzana Vanýsková – Aktuální otázky práv dětí; 6. prosince – Mgr. Zuzana Vanýsková – Aktuální otázky práv dětí; 13. prosince – prof. Helena Hofmannová – Závěrečné setkání, organizace kontroly studia;

Program Ochrany občanských a lidských práv v zimním semestru 2022/2023 poskytne studentům v prvních třech hodinách unikátní příležitost seznámit se blíže s jedním z nejvýznamnějších globálních lidskoprávních problémů, kterým je postavení menšiny Ujgurů v Číně. Studenti budou mít unikátní příležitost poslechnout si zkušenost tří osob, které zažily věznění v „převýchovných“ táborech, jakož i diskutovat se Sirem Geoffreym Nicem – předním mezinárodním odborníkem na mezinárodní trestní právo a předsedou Ujgurského tribunálu.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Cílem předmětu je rozšířit znalosti z oboru ústavního práva, a to zejména v problematice ústavní teorie i praxe ochrany občanských a lidských práv. Předmět se soustředí na kontroverzní a aktuální problémy ochrany občanských a lidských práv v domácím a zahraničním kontextu, které studentům přibližuje, a nabízí prostor pro diskuse nad vybranými tématy.

Významným rysem předmětu je v tomto směru důraz na aktivním zapojení studentů, např. formou prezentací, diskusních skupin, kteří mohou na základě získaných znalostí rozvíjet své argumentační schopnosti.