Předmět zahrnuje zejména tato témata:
- Struktura právní argumentace v právu vnitřního trhu EU, harmonizovaná a neharmonizovaná oblast vnitřního trhu EU (case study: např. uznávání kvalifikací a volný pohyb advokátů v. advokátních koncipientů)
- Jak pracovat s judikaturou SDEU a stanovisky GA (účel, cíl a odlišnosti, jak koncipovat stanovisko GA v rámci písemné zkoušky)
- Vertikální vztahy v rámci pramenů EU (hierarchie a vztah mezi primárními a sekundárními předpisy, case study: např. pobytová směrnice a SFEU)
- Horizontální vztahy v rámci stejné úrovně pramenů EU a prolínání svobod volného pohybu (case study: např. pravidla a omezení přijatá sportovními asociacemi)
- Vliv aktuálního dění na vnitřní trh EU (např. Covid-19 a Brexit z pohledu volného pohybu občanů EU) (bude aktualizováno s ohledem na současné dění)
- Právo na soukromí a ochrana osobních údajů (praktické základy GDPR, otázky “hate speech” a fungování sociálních sítí)
Předmět se blíže zaměřuje na některé vybrané oblasti a otázky práva vnitřního trhu EU. Jeho cílem je navázat a více rozvinout základní povědomí, které studenti získali v průběhu povinného předmětu Evropské právo II.
Počítá se s interaktivní formou v podobě diskuzí a řešení modelových případů s tím, že před každým blokem obdrží student seznam relevantních případů SDEU a sekundární legislativy k prostudování. V rámci předmětu budou rozebírány zajímavé otázky vztahu mezi primárním a sekundárním právem EU, prolínání svobod volného pohybu, (ne)existence unijního prvku a další. Předmět též reaguje na aktuální dění, např. jakým způsobem může do našich základních práv volného pohybu zasáhnout Covid-19 či (Br)-exit.