Charles Explorer logo
🇨🇿

Kriminologie II: Trestní politika - její možnosti a limity

Předmět na Právnická fakulta |
HOPV0216

Sylabus

Předmět zahrnuje tato témata:

–       Druhy trestní politiky a zahraniční poznatky o jejích determinantech

–       Vývoj trestní politiky v ČR a jeho trendy

–       Tvorba trestní politiky v ČR (příprava zákonů, specifika zákonodárného procesu, formální i neformální aktéři trestní politiky, strategie jednotlivých organizací, europeizace a internacionalizace trestní politiky)

–       Institucionální zajištění trestní politiky, limity a možnosti jednotlivých institucí (Ministerstvo spravedlnosti, soudy a státní zastupitelství, probační úředníci a vězeňství) a možné rozšíření jejich kompetencí, popř. zřízení nových institucí (např. Nejvyšší soudní rada)

–       (De)kriminalizace a (de)penalizace: Jak o nich uvažovat?

–       Zacházení s pachateli v systému trestní justice ve světle poznatků vývojové kriminologie o recidivě a desistenci

–       První průřezové téma (rozbor konkrétní oblasti trestní politiky od jejich kriminalizace přes penalizaci až po zacházení): Trestněpolitické přístupy vůči delikventní mládeži

–       Druhé průřezové téma: Trestněpolitické přístupy ke kriminalitě cizinců a etnických minorit

–       Veřejnost a kriminalita: Co ví veřejnost o trestní politice a mělo by veřejné mínění ovlivňovat trestní politiku?

–       Ochrana a role obětí v systému trestní spravedlnosti: minulost, přítomnost a možný vývoj ve světle zahraničních zkušeností, aplikační praxe a legislativních trendů, filozofická východiska a vliv restorativních konceptů a politik

–       Úspěšné a neúspěšné reformy trestní politiky: Jaké jsou determinanty kvalitní reformy trestní politiky a jak uvažovat o možné reformě trestní politiky?

Anotace

Co určuje, jakou trestní politiku bude mít konkrétní stát? Jak se vyvíjela a reformovala trestní politika v České republice v posledních desetiletích a proč vypadá systém české trestní spravedlnosti tak, jak vypadá? A máme vůbec (promyšlenou) trestní politiku? Jak uvažovat o (de)kriminalizaci a trestání a jakou roli by mělo hrát veřejné mínění?

Na tyto a další otázky budou poskytnuty odpovědi v rámci předmětu Trestní politika: její možnosti a limity. Posluchači si tak v rámci studia osvojí teoretické poznatky i zkušenosti z praxe v kontextu naplňování trestní spravedlnosti v ČR i ve vybraných evropských zemích.

V průběhu výuky i při její kontrole budou posluchači vedeni k samostatnému a originálnímu přemýšlení o trestní politice, včetně její nejinvazivnější sankční roviny, a to i prostřednictvím kritické reflexe tuzemských i zahraničních aspektů trestní politiky.

Absolventi předmětu by pak měli rozumět komplexnosti systému trestní spravedlnosti, současné tvorbě trestní politiky i principům, dle kterých by trestní politika měla být nastavena. Předmět je tedy vhodný pro všechny studenty, které hlouběji zajímá systém trestní spravedlnosti.