V rámci předmětu bude věnována pozornost těmto oblastem:
1. Pojmy gender a pohlaví,
2. Rovné zacházení a diskriminace, diskriminační důvody - historie, současné zakotvení v Evropském i českém právu
3. Obtěžování a sexuální obtěžování jako zvláštní formy diskriminace
4. Gender pay gap a zajištění rovnosti v příjmech
5. Diskriminace na pracovním trhu a její řešení
6. Slaďování pracovního a soukromého života
7. Koncepce rodinných dávek
8. Genderově podmíněné násilí a násilí na ženách – nejen o Istanbulské úmluvě
9. LGBT a genderová diskriminace; právní postavení transgender osob
V evropských společnostech, především v těch našeho regionu, se v posledních letech zintenzivněly diskuse o tvz. „genderové ideologii“. Tyto diskuse jsou v některých případech živeny dezinformacemi. Nezřídka se díky tomu stává, že se odvrací pozornost od vážných společenských problémů, jež mnoho desetiletí seriózně a bez emocí studuje obor gender studies. V podstatě všechny právnické profese by se měly v této otázce alespoň základně orientovat a rozumět otázkám, jež souvisí s postavením žen a mužů ve společnosti a v systému práva.
Stále totiž platí, že mnoho právníků (včetně soudců) s touto problematikou nezachází zcela v souladu s právem EU. K genderové diskriminaci dochází především v oblasti uplatňování sociálních práv, tedy v oblasti zaměstnanosti, ochrany práce, ale i v sociálním zabezpečení.
Cílem předmětu je poskytnout studentům ucelenou a prohloubenou informaci o rovném zacházení a zákazu diskriminace a vybraných aspektech specifických pro genderovou diskriminaci. Problematika bude nahlížena z pohledu evropského práva (Rada Evropy a EU), jakož i práva českého, přičemž bude důraz položen na sociálněprávní souvislosti této problematiky.