Předmět zahrnuje tyto tematické okruhy:
Podnikání ve zdravotnictví
Lékařský výzkum (farmaceutický výzkum, nové metody v medicíně)
Transplantace, očkování
IVF, umělé přerušení těhotenství, náhradní mateřství a související otázky
Z ákon o specifických zdravotních službách
Trestné činy ve zdravotnictví
Otázky začátku života pacienta (vč. wrongful life, wrongful birth žalob), otázky konce života (euthanasie, dříve vyslovená přání, DNR)
Právní úprava léčiv a zdravotnických prostředků
Veřejné zdravotní pojištění v ČR
V předmětu je věnována pozornost specifickým problémům zdravotnictví a zdravotnického práva. Plynule navazuje na koncepci předmětu Zdravotnické právo I. Přes evropské aspekty právní regulace zdravotnictví přecházíme k otázkám zdravotnické politiky a zdravotního pojištění, právní úpravy léčiv a s tím spojené reklamy. V rámci přednášek se posluchači mají možnost seznámit též se závažnými speciálními tématy, zejména euthanasie, konceptuálního pojetí života jako zásahu do osobnostních práv, výzkumu, očkování či transplantací a problematiky dříve vyslovených přání a DNR. Jako zvláštnímu tématu je věnována pozornost i problematice asistované reprodukce, umělého přerušení těhotenství a souvisejícím otázkám. Celková koncepce je navržena se zřetelem na doplnění a rozvinutí znalostí posluchačů získaných v předmětu Zdravotnické právo I a na komplexní uchopení právních aspektů poskytování zdravotních služeb.
Student se po absolvování předmětu orientuje ve výše nastíněných základních tématech zdravotnického práva, rozumí jejich vzájemným souvislostem a je schopen poučeně diskutovat o zásadních, aktuálních či sporných otázkách s nimi souvisejících.
Předmět je vyučován formou jedné přednášky a jednoho semináře týdně. Přednášky jsou předtočeny a zpřístupněny přihlášeným studentům pro teoretickou přípravu na interaktivní semináře, které jsou konány v prezenční formě. Každá přednáška tak tvoří ucelený soubor s jedním seminářem, na němž jsou diskutovány klíčové aspekty předmětného tématu.