Charles Explorer logo
🇬🇧

Private International Law and International Trade Law II

Class at Faculty of Law |
HP0262

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět Mezinárodní právo soukromé a právo mezinárodního obchodu II je zaměřen na problematiku právní úpravy vztahů vznikajících v mezinárodním obchodním styku. Důraz je kladen na rovinu soukromoprávní, problematika mezinárodních organizací významných pro mezinárodní hospodářské styky (tedy oblast mezinárodního veřejného práva) je ponechána stranou. Studenti získají znalosti týkající se systematizace různorodých pramenů právní úpravy, subjektů v mezinárodním obchodním styku, regulace mezinárodního obchodu ze strany státu, podnikání zahraničních osob v České republice, mezinárodního platebního styku, mezinárodního insolvenčního řízení. Dále se studenti seznámí s vybranými smluvními typy v mezinárodním obchodě a jejich právní úpravou v rovině mezinárodního práva soukromého (mezinárodní kupní smlouvy, smlouvy uzavírané v mezinárodní přepravě, mezinárodní franšízová smlouva apod.). Pozornost je v rámci předmětu Mezinárodní právo soukromého a právo mezinárodního obchodu II rovněž věnována řešení sporů z mezinárodního obchodního styku, a to jak před soudy, tak mimosoudně. Z alternativních způsobů řešení sporů je důraz kladen na mezinárodní obchodní arbitráž, včetně investiční arbitráže.

Studenti se v rámci předmětu seznámí blíže s obsahem nejvýznamnějších mezinárodních smluv, které jsou stále velmi relevantním pramenem práva mezinárodního obchodu. Vzhledem ke skutečnosti, že právo mezinárodního obchodu je úzce spojeno s mezinárodním právem soukromým, neboť mají stejné způsoby úpravy vztahů s mezinárodním prvkem, prohloubí si studenti během tohoto semestru základní znalosti mezinárodního práva soukromého získané v rámci předmětu Mezinárodní právo soukromé a právo mezinárodního obchodu I. Studenti jsou po absolvování předmětu Mezinárodní právo soukromé a právo mezinárodního obchodu II schopni určit a vyhledat relevantní prameny právní úpravy mezinárodního obchodu, vyřešit jejich případnou kolizi a relevantní předpis aplikovat na konkrétní případ, až již se jedná o problematiku kolizní nebo oblast mezinárodního civilního procesního práva (zejm. problematiku určení mezinárodní příslušnosti a problematiku uznání a výkonu). Studenti si osvojí práci s judikaturou Soudního dvora EU (vyhledání relevantní judikatury v evropském právním informačním systému).

V seminářích předmětu Mezinárodní právo soukromé a právo mezinárodního obchodu II studenti řeší konkrétní příklady týkající se mezinárodního obchodu a analyzují vybraná ustanovení relevantních pramenů právní úpravy a relevantní judikaturu. Při řešení příkladů studenti pracují s právními předpisy, učí se orientovat zejména mezi četnými prameny práva vnitrostátní a mezinárodní povahy, které upravují mezinárodní obchodní styk, včetně tzv. soft law. Studenti jsou v průběhu semestru povinni na základě zadání seminárního vyučujícího studovat předepsanou literaturu a judikaturu tak, aby byli v rámci seminářů připraveni na vyučujícím zvolená témata diskutovat.