Charles Explorer logo
🇨🇿

Pozemkové právo

Předmět na Právnická fakulta |
HP1271

Sylabus

POZEMKOVÉ PRÁVO

Zimní semestr - akademický rok 2020/2021  

Výběrový předmět   -   doporučeno pro 7 - 9. semestr

Garant kurzu : JUDr. Martina Franková, Ph.D.                  

Vyučující: JUDr. Martina Franková, PhD., JUDr. Karolína Žákovská, Ph.D.                          

Katedra práva životního prostředí PF UK Praha  

Přednášky vždy v ÚTERÝ od 12,00 hodin  -  místnost číslo 103  

Zakončení: ústní zkouška  

       ROZPIS PŘEDNÁŠEK  

Pozemkové právo – vymezení, prameny. Půda, pozemek, parcela a nemovitost jako právní pojmy. Půda jako objekt právních vztahů a projevy jejích zvláštností.   

Pozemkové vlastnictví – charakteristika a vývoj. Vznik a zánik vlastnického práva k pozemkům. Specifika pozemkového vlastnictví státu, obcí a krajů. 

(JU 

Katastr nemovitostí I. část.    

Katastr nemovitostí II. část.    

Účelová kategorizace půdy a územní plánování. Oprávnění a povolení stavět   

Omezení vlastnického práva k pozemkům – příčiny, podmínky a právníformy  

Vyvlastnění.   

Užívací práva k půdě – vývoj a platná právní úprava. Právo vstupu na cizí pozemek. 

Pozemkové úpravy. 

Úvod do zvláštní části: právní režim vybraných pozemků (pozemky, kterých je umístěna technická infrastruktura, zemědělské a lesní pozemky, pozemky v chráněných územích a ochranných pásmech, pozemky spojené s vodami)

!!! Změna tématu vyhrazena !!!  

LITERATURA:  

Povinná literatura:  

FRANKOVÁ, Martina, a kol., Úvod do pozemkového práva, 1. vydání, Beroun: Eva Rozkotová: 2014.  

Doporučená literatura:   1.    Eva BAREŠOVÁ, Iveta BLÁHOVÁ, Pavel DOUBEK, Bohumil JANEČEK, Lumír NEDVÍDEK, Petr SOUČEK, Katastrální zákon: komentář.  2. vydání. Praha: Wolters Kluwer, 2019. 2.    BAUDYŠ, Petr. Katastrální zákon. 1. vydání. Komentář. Praha: C. H. Beck, 2014. 3.    SPÁČIL, Jiří a kol.  Občanský zákoník III. Věcná práva (§ 976–1474). Komentář. 1. vydání, Praha: C. H. Beck, 2013. 4.    ŠVESTKA Jiří., DVOŘÁK, Jan., FIALA, Josef a kol. Občanský zákoník. Komentář. Svazek III.: Praha: Wolters Kluwer, a.s., 2014. 5.    ADAMOVÁ Hana, BRIM Luboš, COUFALÍK Petr, DOBROVOLNÁ Eva, HANÁK Jakub, PEKAŘOVÁ Anna. Pozemkové vlastnictví. Praha: Wolters Kluwer. 6.    PEKÁREK, Milan, Jana DUDOVÁ, Jakub HANÁK, Ivana PRŮCHOVÁ a Jana TKÁČIKOVÁ. Pozemkové právo. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2015. 7.    Sborník z konference dny práva 2012 (sekce Pozemek v právních vztazích.): Dny práva 2012 – Days of law 2012, Spisy Právnické fakulty Masarykovy univerzity, řada teoretická – ACTA UNIVERSITATIS BRUNENSIS – IURIDICA, No 442, Masarykova univerzita, Brno 2013. 8.    FRANKOVÁ, Martina, Několik poznámek k problematice opuštění nemovitostí, Časopis pro právní vědu a praxi, Ročník XXII (No 2). 9.    STAŠA, Josef., Rajchl, Jiří. (eds): Sondy do stavebního práva, Praha: Univerzita Karlova, Právnická fakulta, 2018 (Sborník č. 72). 10. KABELKOVÁ Eva, DEJLOVÁ Hana. Nájem a pacht v novém občanském zákoníku.: Komentář. 1. vydání. Praha: C. H. Beck, 2013. 11. SPÁČIL Jiří., SPÁČIL Michal.: Přehled judikatury ve věcech občanskoprávních vztahů k pozemkům. Praha. Wolters Kluwer ČR.              

PRÁVNÍ PŘEDPISY:

Základní právní předpisy (v aktuálním znění):   1.    Ústavní zákon č. 2/1993 Sb., Listina základních práv a svobod (článek 11, 35, 14) 2.    Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (zejména část I. hlava IV, část, část III) 3.    Zákon č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí 4.    Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) 5.    Zákon č. 184/20006 Sb., o vyvlastnění 6.    Zákon č. 139/2002 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech 7.    Zákon č. 503/2012 Sb., o státním pozemkovém úřadu 8.    Zákon č. 359/1992 Sb., o zeměměřičských a katastrálních orgánech 9.    Zákon č. 219/2000 Sb., o majetku ČR a jejím vystupování v právních vztazích  

Ostatní právní předpisy (v aktuálním znění): 1.    Zákon č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi 2.    Zákon č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku 3.    Zákon č. 77/1997 Sb., státním podniku 4.    Zákon č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací 5.    Zákon č. 458/200Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů 6.    Zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělské půdního fondu 7.    Zákon č. 289/1995, o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon) 8.    Zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) 9.    Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny 10. Zákon č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon) 11. Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích    

ZKOUŠKOVÉ OTÁZKY:  

Půda, pozemek, parcela, nemovitost jako právní pojmy  

Půda jako objekt právních vztahů. Zvláštnosti půdy a projevy zvláštností půdy v pozemkových vztazích  

Pozemkové právo a jeho základní prameny  

Účelová kategorizace půdy a její změna (podstata a systém účelové kategorizace půdy, příčiny a prostředky změny účelové kategorizace půdy)  

Územní plánování a jeho význam pro účelovou kategorizaci půdy (funkce a právní úprava). Pořizování a závaznost územně plánovací dokumentace  

Vlastnické právo k pozemkům - pozemkové vlastnictví (předmět, subjekt, obsah)  

Hlavní etapy vývoje pozemkového vlastnictví od vzniku ČSR  

Vznik a zánik vlastnického práva k pozemkům (jednotlivé právní formy a charakteristika jejich právní úpravy)  

Smluvní převody vlastnického práva k půdě                                               

Pozemky ve vlastnictví státu, obcí a krajů (specifika hospodaření, převody pozemků ve vlastnictví státu, krajů a obcí na jiné osoby)  

Vyvlastnění nemovitostí (obecná právní úprava)  

Zvláštní právní úprava vyvlastnění v zákoně č. 416/2009 Sb., v platném znění (tzv. zákon o liniových stavbách)  

Příčiny a typologie omezování vlastnického práva k pozemkům  

Omezení vlastnického práva k pozemkům v předpisech veřejného práva a náhrada za toto omezení vlastnického práva  

Právní úprava „sousedských vztahů“  

Věcná břemena, právo stavby  

Užívací práva k půdě (charakteristika a právní formy, nájem, pacht a výpůjčka pozemků  )  

Evidence nemovitostí (funkce a vývoj evidence)  

Katastr nemovitostí (funkce, předmět a obsah katastru)                                 

Anotace

Cílem předmětu „Pozemkové právo“ je seznámit studenty se základními instituty pozemkového práva, poskytnout celkový přehled o zvláštnostech a právní úpravě pozemkových vztahů a poskytnout základní orientaci ve stěžejních právních předpisech, se zdůrazněním nutnosti orientovat se jak ve veřejnoprávních, tak v soukromoprávních normách a tedy metodách veřejnoprávní i soukromoprávní regulace, neboť předmět spojuje soukromoprávní a veřejnoprávní aspekty vztahů k půdě jako zvláštnímu předmětu právních vztahů.

Výuka přepokládá základní znalosti občanského práva hmotného a správního práva.

Předmět je vyučován formou přednášek, které se zaměřují zejména na vysvětlení obtížných částí vyučované materie a na porozumění vzájemných souvislostí mezi jednotlivými dílčími tématy. Důraz je kladem též na propojení jednotlivých témat s praxí, pro tyto účely je využívána judikatura a konkrétní příklady.