Charles Explorer logo
🇨🇿

Sociologie pro právníky

Předmět na Právnická fakulta |
HP3026

Sylabus

Sociologie pro právníky patří na právnické fakultě mezi povinně volitelné předměty, které nejsou ryze právnické, ale zařazují právo do patřičného společenského a vědního kontextu. Podobnou roli ostatně na zdejší fakultě zaujímá politologie, sociální psychologie nebo třeba teorie národního hospodářství.

Orientační seznam přednášených témat (jejich pořadí se může ještě měnit):

Seznam přednášených témat: 1.     Globalizace a její důsledky pro tvorbu a aplikaci práva: Ekonomická a civilizační globalizace - Spontánní změny v právu - Internacionalizace, supranacionalizace a vznik nadstátního práva - Lidská práva v době globalizace - Právní pluralismus - Spravedlnost a demokracie v době globalizace. Mgr. Petr Agha, Ph.D. – 26.2.

Beck, U.: Co je to globalizace? Omyly a odpovědi

Bauman, Zygmunt. Tekutá modernost. 2002

Beck, U. : Riziková společnost 2004 2.      Proč se právníkům vyplatí znát poznatky sociologie práva? Základní vymezení sociologie práva, představení jejích hlavních postav a ústředních témat. Stručné nahlédnutí do historie sociologie práva. Sociologické perspektivy práva: právní a jiná společenská pravidla, rozdíl mezi „law in action“ a „law in books“, živé právo (living law). Představení přednášejících kurzu a příběhu, který budou společnými silami skládat. Informace o zakončení kurzu. JUDr. Michal Urban, Ph.D. – 4.3. 3.      Právo, deviace a zločin. Normy a normalita. Deviace a její právní regulace. Zločin a zločinci. Vliv kultury a subkultury. Právo jako nástroj sociální kontroly a jeho limity. Různé přístupy ke zločinům a jejich trestání. JUDr. Jakub Drápal, M.Phil. – 11.3. 4.      Multikulturalismus, politiky integrace a multikulturní společnosti Evropy: Universalismus v. partikularismus -  Multikulturalismus a trans-kulturní komunikace - Migrace a uprchlická vlna - Pluralitní společnost - Sekularismus - Identita v kontextu globalizace - Normativní systémy a jejich význam pro lidské jednání – Anomie. Mgr. Petr Agha, Ph.D. – 18.3.

Barša, Pavel. 1999. Politická teorie multikulturalismu

Giovanni Sartori: Pluralismus, multikulturalismus a přistěhovalci. Esej o multietnické společnosti. Praha, Dokořán 2005  5. Exkurs k politické sociologii. prof. JUDr. Jan Kysela, Ph.D., DSc. – 25.3. 6. Socializace a sociologická konstrukce skutečnosti. Socializace jedinců, její stádia a hybatelé. Jazyk a další způsoby společenské komunikace, rozdíl mezi kulturou a přírodou, etnicitou a kulturou. Veřejný prostor a moderní kultura. Masová kultura a masmédia. Mgr. Petr Agha, Ph.D. – 1.4.

McQuail, Denis: Úvod do teorie masové komunikace 7.      Přednáška prof. Bělohradského – téma v jednání – 8.4. 8.  Pět „sociologických“ kroků k lepší seminární či diplomové práci. Jak do ní smysluplně zapracovat sociologická data? Kde je hledat, jak se k nim dostat, jak je co nejlépe využít? JUDr. Michal Urban, Ph.D. – 15.4.

Disman, M. Jak se vyrábí sociologická znalost, Karolinum 2014 9. 22.4. – téma i přednášející v jednání 10.   Závěrečná přednáška, prostor na shrnutí předchozích témat a dotazy. Působení práva ve společnosti, právní vědomí a právní gramotnost. Charakteristika pojmu právního vědomí, srovnávací studie. Mají dle studií občané ČR vyspělejší právní vědomí než občané jiných zemí? JUDr. Michal Urban, Ph.D. – 29.4.

Urban: Efektivní strategie formování právního vědomí středoškolských studentů: případy z praxe

Anotace

Je-li hlavním předmětem výuky na právnické fakultě "právo", zdá se být logické, že její studenti (neřku-li absolventi) vědí, co je to "právo". Vysvětlit, co to ve skutečnosti "právo" je, se ovšem ukazuje o poznání obtížnější, než se zprvu může zdát. Není ostatně úplně jasné ani to, kde máme právo hledat. Máme ho hledat především v tlustých zákonících či v ještě tlustších komentářích k těmto zákoníkům? Nebo je právo třeba hledat spíš v rozsudcích soudů, které právo vykládají, a spisech akademiků, kteří o právu píší? Nebo je třeba spíš vyrazit hledat právo mezi obyčejné lidi a sledovat, jak právu rozumí oni? A jak ovlivňuje naše vnímání práva doba, ve které žijeme?

Předmět Sociologie pro právníky se pokusí na některé z těchto otázek odpovědět tím, že seznámí studenty s vybranými tématy soudobé sociologie a sociologie práva. Poukáže na širší souvislosti právní problematiky v kontextu sociologické reflexe procesu změn v současné společnosti, působení práva ve společnosti, právního vědomí apod. Protože se nejedná o středoškolsky pojatou výuku základů sociologie, očekává se od studentů základní obeznámenost s pojmy jako je sociální skupina, sociální stratifikace atd.

Zkouška z předmětu je kombinovaná. K podrobnějším informacím vizte oddíl "Požadavky ke zkoušce".