Cílem výuky předmětu Migrace a sociální právo je podat studentům ucelenou a prohloubenou informaci o sociálních právech migrantů a pomocí praktického řešení konkrétních případů dát nahlédnout celou komplexnost a složitost této aktuální problematiky při aplikaci národního a evropského práva zároveň.
První blok výuky bude probíhat na PF UK, přednášející prof. Koldinská
Čtvrtek 14:00 - 15:30 hod., m. č. 402
Migrace a volný pohyb osob z hlediska mezinárodního a evropského práva
Sociální práva v dokumentech mezinárodního a evropského práva
Volný pohyb pracovníků v EU
Koordinace sociálního zabezpečení migrujících osob v rámci EU I.
Koordinace sociálního zabezpečení migrujících osob v rámci EU II.
Sociální práva migrantů z hlediska českého práva 7. - 12. – povinná praxe
Druhý blok výuky bude probíhat u některé z organizací či institucí zabývajících se migrací, a to formou povinné praxe - min. 30 hodin, dle dohody s přijímacím subjektem, možnost si vybrat ze seznamu poskytnutého garantkou, nebo kontaktovat jiný subjekt "po vlastní ose".
Téma migrace je v poslední době diskutováno z mnoha úhlů pohledu, sociálněprávní hledisko však bývá potlačováno, ač je zřejmě nejdůležitější. V zemi, jako je ČR, tedy v členském státě EU je třeba toto téma uchopit z pohledu volného pohybu osob, jež legálně pobývají na území některé z členských zemí EU.
S volným pohybem pak úzce souvisí právo na přístup k zaměstnání, právo na přístup k systému sociálního zabezpečení, ale i právo na sociální integraci a na vzdělání. Předmět nahlédne všechny výše zmíněné otázky z pohledu mezinárodního i evropského práva, analyzována bude především judikatura SDEU v oblasti volného pohybu a koordinace sociálního zabezpečení.