V úvodní části semestru se semináře zaměří na vysvětlení jednotlivých aspektů smluv uzavíraných podle Úmluvy OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží (CISG). Studenti se tak budou ve vztahu k CISG zabývat zejména otázkami aplikovatelnosti, principů, interpretace, pravidly pro uzavírání smluv, povinnostmi smluvních stran a následky porušení smlouvy. V následující části semestru se semináře zaměří na mezinárodní rozhodčí řízení, kde se studenti budou věnovat procesním aspektům sporu.
Zaměří se tak zejména na otázky pravomoci, vztahu rozhodčí smlouvy a rozhodčích zákonů a pravidel, předběžných opatření, odvolání rozhodců pro podjatost, výkonu rozhodčího nálezu a zrušení rozhodčího nálezu. Po získání základního přehledu o fungování CISG a mezinárodního rozhodčího řízení budou studenti nabyté znalosti aplikovat na vzorové situace vycházející ze zadání soutěže Vis Moot v minulých letech. Vyučující studentům vysvětlí základní zásady analýzy sporu a vyhledávání relevantní judikatury a literatury k podpoře svých tezí.
Následně se výuka zaměří na způsob konstrukce právních argumentů a jejich písemné a ústní prezentace. V závěrečné části semestru studenti využijí nabyté znalosti a dovednosti při samostatném řešení modelového případu.
Týmy studentů na základě zadání provedou právní rešerši, vypracují písemné podání a to následně ústně obhájí v simulovaném jednání před rozhodčím senátem. Nejlépe hodnocenýcm studentům bude nabídnuta možnost reprezentovat Univerzitu Karlovu v mezinárodní právnické soutěži Willem C.
Vis International Commercial Arbitration Moot (Vis Moot). Detailní informace o soutěži Vis Moot jsou dostupné na webových stránkách https://vismoot.pace.edu/.
Předmět si klade za c íl studentům na základě řešení modelového případu vysvětlit principy řešení sporů z kupních smluv v mezinárodním obchodě prostřednictvím rozhodčího řízení. Kromě získání samotných právních znalostí si studenti vyzkoušejí roli advokáta a budou mít možnost naučit se základy právní argumentace v písemném i ústním projevu.
Semináře jsou interaktivní a probíhají prostřednictvím diskuse studentů s vyučujícími. Výuka probíhá v angličtině. Úspěšným absolventům semináře bude nabídnuta možnost reprezentovat Univerzitu Karlovu v mezinárodní právnické soutěži Willem C.
Vis International Commercial Arbitration Moot (Vis Moot). Předmět je vhodný i pro studenty, kteří o účast na Vis Mootu nemají zájem, a pouze je zajímá probírané téma, případně se chtějí zdokonalit v právních dovednostech.