Nynější sylabus uvádí příklady témat, k nimž lze nalézt zajímavou judikaturu ICC v současnosti. V následujících letech budou témata aktualizována a zadání měněno. Příklady v současnosti aktuálních témat zahrnují:
Sexuální a genderově motivované zločiny
Zločin agrese
Formy účasti na spáchání zločinu
Práva obžalovaného
Imunity podle ŘS a obyčejového mezinárodního práva
Princip komplementarity
Postavení obětí
Předmět je zacílen na studenty se zvláštním zájmem o mezinárodní právo veřejné, a to se zaměřením na mezinárodní právo trestní.
Cílem předmětu je: seznámit studenty s aktuální judikaturou Mezinárodního trestního soudu a případně dalších trestních tribunálů
(pokud bude existovat tematická souvislost s právními základy judikatury ICC), poskytnout prostor pro kritickou analýzu a skupinovou debatu nad judikaturou, či kvalitou právních pramenů a jejich aplikace, vytvořit pro studenty prostředí, v němž se naučí (či prohloubí schopnost) prezentovat nejen názory nastudované ale i vlastní postavené na přednáškách a samostudiu, naučit studenty písemně i ústně vyjádřit stanovisko a následně jej obhájit.
Aby bylo shora uvedených cílů dosaženo, vyžaduje se po studentech každotýdenní aktivní příprava na základě zadání pro každou přednášku spočívající v nastudování zadaného materiálu, přípravě odpovědí na předem položené otázky (ideálně včetně vyjádření se k ne/správnosti způsobu a formy aplikace pramene práva). Na domácí přípravu navazují tematicky zaměřené přednášky, během nichž kromě výkladu přednášejícím rovněž studenti odpovídají na v zadání položené otázky a rozebírají dané téma s lektorem a mezi sebou.
Předmět je vyučován v anglickém jazyce a předpokládá se i možnost zařazení studentů programu Erasmus, případně LLM apod. Proto je nezbytná znalost anglického jazyka umožňující aktivní debatu a porozumění právnímu textu.