Charles Explorer logo
🇨🇿

Praktikum z pozemkového práva

Předmět na Právnická fakulta |
HP4110

Sylabus

Katedra práva životního prostředí

Odborný garant předmětu: Prof. JUDr. Milan DAMOHORSKÝ, DrSc.

(v zastoupení za tvůrčí volno JUDr. Martiny FRANKOVÉ, PhD.)

Vyučující: JUDr. BcA. Tereza FABŠÍKOVÁ, Ph.D.                             

                  JUDr. Karolina ŽÁKOVSKÁ, Ph.D.

Praktikum z pozemkového práva navazuje na předmět Pozemkové právo a dále prohlubuje a procvičuje získané poznatky. Kurz je věnován praktické aplikaci soukromoprávních i veřejnoprávních aspektů právních vztahů k půdě resp. k pozemku jako zvláštnímu předmětu právních vztahů.

Výuka je založená na samostatné činnosti studentů, kteří buď řeší jednoduché případové studie, nebo zpracovávají stručná podání na základě spisu. Probíhá interaktivní formou, kdy látka není přednášena, ale studenti vytváří základní právní podání, řeší případové studie či si jinak cvičí aplikaci nabytých teoretických znalostí.

Kurz probíhá jednou za čtrnáct dnů tak, aby studenti měli dostatek času na přípravu, kterou praktické procvičování znalostí z oboru vyžaduje. Výuka je založená na samostatné činnosti studentů, kteří buď řeší jednoduché případové studie, nebo  zpracovávají stručná podání na základě spisu.

Kurz probíhá jednou za čtrnáct dnů – vždy v úterý od 14,00 hodin, kdy v mezidobí studenti plní úkoly zadané na hodinách.  

Podle aktuální epidemiologické situace může být kurz veden distančně online!  

Požadavky ke zkoušce:

Předmět je určen především studentům se silnou motivací k hlubšímu pochopení pozemkového práva, kteří jsou ochotni splňovat nároky na průběžnou přípravu, aktivní účast a docházku resp. splnění zadaných úkolů. Závěrečný písemný test má podobu řešení jednoduché případové studie, při hodnocení se zohledňuje též docházka a podání zpracovaná v průběhu výuky.    

Sylabus

Předmět praktikum z pozemkového práva zahrnuje tato témata:

Rozpis výuky:  

·         22. 2. 2022 - Úvodní seminář (představení předmětu, způsob práce, jednoduché příklady), (Prof. JUDr. Damohorský, DrSc.)

·         8. 3. 2022 - Praktická orientace v územně-plánovací dokumentaci (Prof. JUDr. Damohorský, DrSc.)

·         22. 3. 2022 - Smlouva o převodu nemovitostí a její vklad do KN - řízení před katastrálním úřadem (JUDr. Žákovská, Ph.D.)

·         5. 4. 2022 - Zásada ochrany dobré víry v praxi (JUDr. Žákovská, Ph.D.)

·         19. 4. 2022 – Zajištění přístupu k pozemku a problematika účelové komunikace – praktická řešení na základě soudní judikatury / alternativně návštěva katastrálního úřadu (nahlížení do Zemských desek) (JUDr. BcA. Fabšíková, Ph.D.)

·         3. 5. 2022 - Závěrečný test – řešení případové studie (JUDr. BcA. Fabšíková, Ph.D.)

Termín návštěvy katastrálního úřadu (nahlížení do Zemských desek) může být změněno. Zajišťuje JUDr. Fabšíková, Ph.D. ve spolupráci s Katastrálním úřadem pro hlavní město Prahu  

Literatura:

Povinná:

Franková, M., a kol.,. Úvod do pozemkového práva, 1. vydání, Beroun: Eva Rozkotová 2014, 240 s. 2014. 2.      Materiály zpracované za účelem výuky praktika z pozemkového práva (dostupné v systému moodle)

Katastrální zákona (např. ÚZ č. 1195 - Sagit 2017 - Katastr nemovitostí, Zeměměřičství, Pozemkové úpravy a úřady)

Občanský zákoník (např. ÚZ č. 1169 - Občanský zákoník, Sagit 2017)

Stavební zákon (např. ÚZ č. 1207 - Stavební zákon. Zákon o vyvlastnění. Zákon o urychlení výstavby infrastruktury, Sagit 2017)

Doporučená:

Eva Barešová, Iveta Bláhová, Pavel Doubek, Bohumil Janeček, Lumír Nedvídek, Helena Šandová, Katastrální zákon: komentář. 1. vydání. Praha: Wolters Kluwer, 2015,

Sborník z konference dny práva 2012, Sekce pozemek v právních vztazích. 2012. IURIDICA No 442. ACTA UNIVERSITATIS BRUNENSIS. http://www.law.muni.cz/sbornik.

Baudyš, P. :. Katastrální zákon. 1. vydání. Komentář. Praha: C.H.Beck, 2014.

Švestka J., Dvořák J., Fiala J. a kol.. Občanský zákoník. Komentář. Svazek III.: Praha Wolters Kluwer, a.s.,2014.

Eliáš, K . a kol. Nový občanský zákoník s aktualizovanou důvodovou zprávou. Ostrava, Sagit 2012.

Spáčil, J. a kol. Občanský zákoník III. Věcná práva (§ 976-1474). Komentář. 1. vydání, Praha:C.H., Beck, 2013,

Spáčil, J., Spáčil, M.. Přehled judikatury ve věcech občansko právních vztahů k pozemkům . Wolters Kluwer, a.s. Praha. 2011. s.764.

Vrcha,P., Janků.P., Vrchová, V. Katastrální a související judikatura: výběr soudních rozhodnutí. Linde Praha 2011. 3. vydání.

Hegenbart, M., Sakař, B. a kol.: Stavební zákon. 1.vydání, Praha: C.H.Beck, Praha 2008,

Spáčil, J.. Ochrana vlastnictví a držby v občanském zákoníku. C.H.Beck, Praha 2003.

Kabelková, Dejlová. Nájem a pacht v novém občanském zákoníku. Komentář. § 2201-2357.Praha: C.H.Beck, 2013.

Franková, M., . Několik poznámek k problematice opuštění nemovitostí. Časopis pro právní vědu a praxi, Ročník XXII. s.109-115.

Drobník, J.. Potřeba a perspektivy ochrany zemědělského půdního fondu, České právo životního prostředí 2/2002.

Fábry, V. - Drobník, J.. Vlastnické a užívací vztahy a pozemková správa. Academia . Praha. 1983.

Anotace

Praktikum z pozemkového práva je dovednostní povinně volitelný předmět navazující na obecně povinně volitelný předmět Pozemkové právo. Praktikum z pozemkového práva je předmětem, který umožní studentům aplikovat, procvičit a prohloubit znalosti a dovednosti získané studiem předmětu Pozemkové právo.

Předmět je věnován praktické aplikaci soukromoprávních i veřejnoprávních aspektů právních vztahů k půdě, respektive k pozemku jako zvláštnímu předmětu právních vztahů. Studenti se prostřednictvím konkrétních příkladů a případových studií věnovaných vybraným otázkám pozemkového práva naučí vyhledávat a aplikovat relevantní právní předpisy a judikaturu a pomocí nich řešit konkrétní praktické příklady. Zároveň se naučí pracovat s relevantní judikaturou, orientovat se v katastru nemovitostí a územně plánovací dokumentaci a vypracovávat různá podání (např. smlouva, návrh na vklad do katastru nemovitostí, správní rozhodnutí, rešerše složitějších případů - např. vydržení, aplikace zásady materiální publicity či řešení přístupu k pozemku).

Výuka je založená na samostatné činnosti studentů, kteří buď řeší jednoduché případové studie, nebo zpracovávají stručná podání na základě spisu. Probíhá interaktivní formou, kdy látka není přednášena, ale studenti vytváří základní právní podání, řeší případové studie či si jinak cvičí aplikaci nabytých teoretických znalostí.

Studenti jsou ve výuce vedeni k samostatné činnosti tak, aby si mohli na příkladech z oblasti pozemkového práva osvojit a prohloubit následující dovednosti:

- vyhledat, utřídit, analyzovat a interpretovat právní normy, soudní rozhodnutí a další informace potřebné pro řešení právních a jiných problémů spojených s právní praxí,

- analyzovat, formulovat a prezentovat (ústně i písemně) právní argument a protiargument (např. při řešení složitějších případů vydržení a aplikace zásady materiální publicity, kdy řešení nebývá jednoznačné),

- přizpůsobit se změně právní úpravy (typicky demonstrováno na změně právní úpravy vydržení nemovité věci v občanském zákoníku z roku 1964 a ve stávajícím občanském zákoníku),

- identifikovat a analyzovat právní problémy v konkrétních praktických situacích a navrhovat jejich řešení (například při řešení přístupu na konkrétní pozemek).

Předpokladem pro osvojení výše uvedených dovedností je průběžná příprava, aktivní účast a plnění zadaných úkolů.

Součástí výuky je fakultativně také návštěva katastrálního úřadu (nahlížení do Zemských desek).

Pro zápis předmětu Praktikum z pozemkového práva je vhodné, aby student měl absolvován nebo alespoň zapsán předmět Pozemkové právo.

Absolvovaný předmět není možné opakovaně zapsat.