Mezi probíraná témata v rámci zpětné vazby v předmětu Právní praxe v neziskových organizacích ochrany uprchlíků a migrantů patří:
- konkrétní aspekty cizineckého a azylového zákona (podle věcí, kterých se bude v rámci praxe účastnit),
- judikatura vnitrostátních soudů, ESLP, SDEU,
- evropské právo v cizinecké a azylové oblasti,
- jednání s klientem,
- etické aspekty profese právníka v neziskové organizaci,
- psaní podání,
- stavba právního argumentu.
Cílem předmětu odborné právní praxe Právní praxe v neziskových organizacích ochrany uprchlíků a migrantů je prohloubení teoretických znalostí z oblasti azylového a uprchlického práva, resp. migračního práva, a získání zkušeností a dovedností v rámci činnosti neziskové organizace. Odborná praxe v neziskových organizacích ochrany uprchlíků a migrantů představuje tzv. právní kliniku, v jejímž rámci studenti pracují s reálnými klienty u neziskové organizace.
Oblast teoretických znalostí, které student získá, je vymezena cizineckým a azylovým právem (tj. oblast zákona o azylu a zákona o pobytu cizinců). Zkušenosti se vztahují jak k praktické zkušenosti s aplikací této oblasti práva, tak i s chodem neziskové organizace. Studenti se zapojují do chodu organizace, podílejí se pod dohledem mentorů – právníků dané organizace na práci s klienty, na rešerších zákonné úpravy i judikatury, na přípravě podání k soudům či jiným institucím, připravují podklady pro jednání se správním orgánem. Do neziskové organizace docházejí jeden den v týdnu.
Důležitou součástí předmětu je poskytování zpětné vazby, a to jak fakultní, tak i v neziskové organizaci. Na začátku odborné praxe se koná první fakultní setkání ke zpětné vazbě – setkání všech zúčastněných studentů s garantem předmětu, které slouží ke zjištění a definování očekávání studentů od praxe. Poté je zpětná vazba na fakultě poskytována ze strany vyučujícího či garanta předmětu při setkáních jedenkrát týdně po dobu celého semestru. V neziskové organizaci je zpětná vazba poskytovaná mentorem průběžně po celou dobu praxe. Student si v průběhu stáže vede Reflexní deník, do něhož si zapisuje a reflektuje své nabyté znalosti, zkušenosti i dovednosti. Tento deník předává skrze Moodle garantovi předmětu.
Studenti se v průběhu praxe naučí řadě dovedností, především pak:
- připravovat a formulovat právní listiny; činit podání k orgánům veřejné moci a vystupovat v jednáních před těmito orgány; opatřovat, shromažďovat a hodnotit podklady a připravovat rozhodnutí a jiné úkony orgánů veřejné moci,
- vyhledat, utřídit, analyzovat a interpretovat právní normy, soudní rozhodnutí a další informace potřebné pro řešení právních a jiných problémů spojených s právní praxí,
- analyzovat, formulovat a prezentovat (ústně i písemně) právní argument a protiargument,
- identifikovat a analyzovat právní problémy v konkrétních praktických situacích a navrhovat jejich řešení,
- používat právní informační systémy,
- jednat s klientem, analyzovat jeho konkrétní právní případ, vytvořit návrh dalšího právního postupu v jeho věci, a sdělit mu jej tak, aby věc pochopil.
Pro zapsání předmětu Odborná praxe: praxe v neziskových organizacích ochrany uprchlíků a migrantů je vhodné, aby měl student absolvován či alespoň zapsán předmět Migrační právo a Azylové a uprchlické právo. Žádoucí je rovněž alespoň základní stupeň znalosti předmětu Správní právo I.
Předmět Právní praxe v neziskových organizacích ochrany uprchlíků a migrantů může být opakovaně zapisován, i když je absolvován (čl. 6 odst. 4 Pravidel pro organizaci studia na PF UK).