Průběh předmětu Právní praxe na orgánech veřejné správy ochrany životního prostředí je individuální s ohledem na možnosti hostitelské instituce. S ohledem na Standardy odborných právních praxí PF UK jsou obligatorní součástí každé praxe následující prvky:
- Úvodní setkání s vyučujícím (garantem předmětu) k základním organizačním a obsahovým aspektům praxe.
- Praxe na příslušném pracovišti hostitelské instituce v rozsahu minimálně 40 hodin/semestr. Rozložení praxe v průběhu semestru záleží na individuální dohodě s mentorem. Praxe zpravidla probíhá pravidelně v rozsahu několika hodin týdně.
- Závěrečné setkání s vyučujícím (garantem předmětu), zhodnocení praxe (kolokvium).
Vyučující (garant předmětu) je po celý průběh praxe k dispozici k individuálním konzultacím a provádí kontrolu průběhu praxe.
Student je povinen si vést záznam o průběhu praxe (datum jednotlivých setkání, popis vykonávané činnosti), popřípadě složku s jím realizovanými výstupy (portfolio).
Předmět odborné právní praxe Právní praxe na orgánech veřejné správy ochrany životního prostředí je organizován ve spolupráci se správními úřady vykonávajícími státní správu s přímou vazbou na problematiku ochrany životního prostředí. Spolupracující orgány veřejné správy aktuálně zahrnují Ministerstvo životního prostředí (odbor legislativní, sekretariát rozkladové komise), Ministerstvo zemědělství (odbor legislativní a právní), Státní úřad pro jadernou bezpečnost (právní oddělení), Český báňský úřad a Českou inspekci životního prostředí.
Obsahem praxe je především seznámení se s chodem příslušného pracoviště, s okruhem jeho správních a dalších činností a aktivní podílení se (např. příprava podkladů pro správní rozhodnutí, příprava výkladových stanovisek, účast na jednáních k tvorbě právních předpisů apod.) na vybraných úkolech za odborného vedení zaměstnance úřadu (mentora). Praxe probíhají individuálně, popřípadě v malých skupinkách (max. 5 osob), což studentům poskytuje výjimečnou možnost intenzivní spolupráce s odborníky na danou oblast. Praxe je určena především studentům vyšších ročníků a navazuje zejména na výuku předmětů povinného základu Právo životního prostředí I (HPOP0027) a Právo životního prostředí II (HPOP0028).
Předmět Právní praxe na orgánech veřejné správy ochrany životního prostředí má kapacitu omezenou na max. 20 studentů, a to s ohledem na aktuální možnosti hostitelských institucí. Přihlašování na předmět probíhá přímo na katedře, a to u garanta předmětu (sobotka@prf.cuni.cz).
Pro zápis předmětu Právní praxe na orgánech veřejné správy ochrany životního prostředí je vhodné, aby měl student alespoň zapsán předmět Právo životního prostředí I.
Absolvovaný předmět není možné opakovaně zapsat.