Charles Explorer logo
🇨🇿

Praxe v elektronické právní poradně

Předmět na Právnická fakulta |
HP4160

Sylabus

Studenti jsou nejprve v rámci seminářů seznámeni se způsobem komunikace s klienty – právními laiky, analýzou skutkového stavu a s přípravou srozumitelných právních rozborů každodenních situací. Hlavní část výuky poté spočívá v samotném zapojení studentů do řešení obdržených dotazů a zpracovávání odpovědí.

V odpovědích se dbá na věcnou správnost a stejně tak na srozumitelnost textu pro konkrétního tazatele. Bližší rozvržení výuky a jednotlivých vln zpracovávaných dotazů je obsaženo v kurzu v Moodle.

Anotace

Povinně volitelný předmět odborných právních praxí Praxe v elektronické právní poradně je realizován v rámci projektu První právní pomoc (PPP) ve spolupráci s Právnickým akademickým spolkem Juristi. Studenti se v rámci praxe zapojí do řešení dotazů, se kterými se na PPP obracejí tazatelé.

Projekt PPP slouží k bezplatnému poskytování základní právní orientace tazatelům při řešení jejich právních problémů. Základní orientace v problému je v prvním okamžiku často podstatná pro rozhodnutí ohledně výběru a volby profesionální pomoci dle povahy případu. PPP umožňuje tazateli zorientovat se v právních souvislostech daného problému a nabízí cesty, kterými je možné se v daném případě práva domoci. Smyslem projektu je dát studentům právnické fakulty možnost konfrontovat své znalosti s praxí a osvojit si základní dovednosti postupu aplikace práva na reálné situace. Záměrem PPP přitom není nahrazování profesionálních právních služeb. S tazateli je komunikováno pouze prostřednictvím e-mailu.

Studenti jsou nejprve formou seminářů seznámeni s metodikou komunikace s klienty – právními laiky, analýzou skutkového stavu a s přípravou srozumitelných právních rozborů každodenních situací. Hlavní část výuky spočívá v samotném zapojení studentů do řešení dotazů zaslaných tazateli. Na každém případu pracují postupně dva studenti (první a druhý řešitel), kteří sledují pevně vymezený proces zpracování přijatého dotazu. Společný výstup obou řešitelů před odesláním tazateli zkontroluje a kriticky zhodnotí supervizor. Tyto případy bude mít za semestr každý student na starosti nejméně čtyři, a to jak v pozici prvního, tak v pozici druhého řešitele.

Úkolem prvního řešitele je zejména:

- abstrakce právně relevantních informací z obdrženého dotazu,

- rešerše předpisů, judikatury a literatury související s problematikou,

- návrh možných řešení případu,

- příprava textu odpovědi.

Úkolem druhého řešitele je pak zejména:

- prostudování navrženého textu odpovědi,

- rešerše předpisů, judikatury a literatury související s problematikou,

- kritické zhodnocení práce prvního řešitele,

- navržení úprav navrhovaného právního řešení a samotného textu odpovědi.  

Zapojení do řešení dotazů v rámci praxe rozvíjí důležité právní dovednosti, mezi které patří:

- organizace času při práci na více případech v různých fázích a rolích,

- schopnost identifikovat a analyzovat právní problémy v konkrétních praktických situacích napříč právními odvětvími,

- používání právních informačních systémů, vyhledávání, třídění a analýza relevantních právních zdrojů pro řešení právních problémů,

- aplikace právních norem na konkrétní případy a návrhy efektivních právních řešení s uvedením jejich předvídaných následků,

- v rámci práce v týmu formulovat a prezentovat relevantní argumenty, reagovat na argumenty druhých a poskytovat vzájemnou zpětnou vazbu,

- schopnost při sdělování odpovědi klientům prezentovat právo ve formě, které rozumí i právní laici.

Studenti v rámci praxe mnohdy zažijí pocit významné odpovědnosti za zpracovávanou odpověď, která může pomoci konkrétnímu tazateli. Mohou tak získat zcela odlišnou motivaci pro řešení právních problémů než při běžné výuce a kvalifikovaněji se budou moci rozhodovat ohledně výběru své budoucí právní profese.

Přihlašování probíhá standardně přes Studijní informační systém. Kapacita 6 studentů v jednom semestru umožňuje věnovat dostatečnou pozornost práce každého studena na všech případech v rámci pravidelných každotýdenních setkání.

Pro zapsání předmětu Praxe v elektronické právní poradně je vhodné, aby student měl absolvovány nebo alespoň zapsány předměty Občanské právo hmotné V, Trestní právo III a Správní právo III.

Při řešení dotazů je zapotřebí základní orientace v občanském, trestním a správním právu hmotném. Z oblasti procesního práva je důležitá znalost metod alternativního řešení sporů a orientace v procesních předpisech všech právních odvětví. Výhodou jsou zkušenosti s vyhotovováním právních rešerší.

Předmět Právní praxe v elektronické právní poradně může být opakovaně zapisován, i když je absolvován (čl. 6 odst. 4 Pravidel pro organizaci studia na PF UK).