Charles Explorer logo
🇬🇧

Human Rights in European Constitutional Order I – Jean Monnet Module

Class at Faculty of Law |
HP4330

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Program seminářů bude studentům sdělen prostřednictvím IS před zápisem předmětů. Studenti se zapisují prostřednictvím IS.

Předmět je vyučován v českém a anglickém jazyce a od studentů je požadována základní znalost ústavního práva, evropského práva a státovědy. Vyučované téma je koncipováno jako dvoj-semestrální, tj. znalosti, které student získá v rámci kurzu Lidská práva v evropském ústavním systému I. může dále rozvíjet v rámci předmětu Lidská práva v evropském ústavním systému II.

Ačkoliv není absolvování prvního (podzimního) semestru stanoveno jako prerekvizita, je doporučeno.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět Lidská práva v evropském ústavním systému I. je tematicky zaměřen na fungování konceptu ochrany lidských práv v teorii a praxi evropského konstitucionalismu. Studenti se v rámci kurzu seznámí s řadou otázek spojených s fungováním ochrany lidských práv v rámci EU. Důraz je kladen na Listinu základních práv Evropské unie, její vznik, obsah, aplikaci a vztah k EÚLP, jakož i na roli jednotlivých orgánů EU, zejm. Soudního dvora

Evropské unie, při ochraně lidských práv. Dále pak především na interakci mezi vytvářením lidskoprávních standardů EU a jejich aplikací členskými státy, jakož i na roli ústředních jednotících hodnotových principů pohledem evropského lidskoprávního diskurzu (zejm. role lidské důstojnosti a rovnosti a jejich výklad v kontextu

Listiny základních práv EU). Uvedený institucionální a procesní pohled na ochranu lidských práv je následně propojen s výukou v rámci předmětu Lidská práva v evropském ústavním systému II., kde bude pozornost věnována aktuálním vybraným problémům ochrany konkrétních práv, a to zejm. ve vztahu k tzv. zranitelným skupinám osob, jako jsou LGBT+ osoby, migrující osoby, etnické menšiny či náboženské menšiny. Předpokládá se tedy, že studenti budou pokračovat ve studiu v rámci předmětu Lidská práva v evropském ústavním systému II.

Předmět vznikl v rámci prestižního mezinárodního projektu EU s názvem Jean Monnet Module, který Právnická fakulta Univerzity Karlovy získala vůbec poprvé ve své historii, a to v roce 2023. Jeho smyslem je mimo jiné podporovat excelenci ve výuce a výzkumu v oblasti studií Evropské unie, a to napříč členskými státy. Studenti tak mají unikátní příležitost participovat na výuce v rámci pedagogického týmu, který tvoří též významné mezinárodně uznávané osobnosti právní vědy jako je prof. Christopher McCrudden, prof. Moritz Jesse, prof. Darinka Piqani a prof. Saša Gajin.

Forma výuky je strukturována takovým způsobem, aby klasický výklad byl pouze základem pro další aktivitu studentů a pedagogů. Výuka má za cíl poskytnout prostor pro odbornou diskuzi aktuálních problémů spojených s ochranou lidských práv v kontextu EU, a to na půdorysu relevantních odborných texů a právních aktů. Výuka tedy bude vedena způsobem, který umožní rozvíjet nejdůležitější právní kompetence a dovednosti. Jedná se především o schopnost identifikovat základní problémy daného segmentu právního diskursu, pracovat s relevantními prameny, analyzovat strukturu konkrétního problému a nabídnout jeho řešení na základě konstrukce kritických argumentů. Diskuze bude též doprovázena průběžným psaním eseje, která je jednou z kontrol studia. S ohledem na výše uvedené je kurz určen především zájemcům o danou problematiku, kteří jsou schopni a ochotni aktivní participace na výuce.