Charles Explorer logo
🇬🇧

Business Law I

Class at Faculty of Law |
HPOP0011

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Předmět zahrnuje tato témata:

-          Podnikatel a podnikání

-          Veřejnoprávní rámec podnikání (zejména úprava živnostenského podnikání)

-          Obchodní rejstřík

-          Zastoupení podnikatele

-          Obecné otázky obchodních korporací (základní charakteristika obchodní korporace, vývojové fáze obchodní korporace, zakladatelské právní jednání, organizační struktura, ochrana věřitelů)

-          Osobní obchodní společnosti (základní charakteristika, postavení společníků)

-          Akciová společnost (základní charakteristika, organizační struktura, postavení akcionářů, postavení členů volených orgánů, akcie)

-          Společnost s ručením omezeným (základní charakteristika, organizační struktura, postavení společníků, postavení členů volených orgánů, vtělený a nevtělený podíl)

-          Družstvo (základní charakteristika, organizační struktura, postavení členů  družstva, postavení členů volených orgánů, družstevní podíl)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět tvoří z hlediska jeho obsahu celek s předměty Obchodní právo II a Obchodní právo III.

Předmětem výuky je právní režim podnikatele a podnikání jako základních institutů obchodního práva a dále právní regulace obchodních korporací – právnických osob přednostně určených k provozování podnikatelské činnosti. Na právní regulaci obchodních korporací je částečně zaměřen i předmět Obchodní právo II.

Studenti si v rámci předmětu Obchodní právo I osvojí zejména tyto znalosti: zásady obchodního práva, specifika jeho právní úpravy, znaky podnikání, vymezení osob jako podnikatelů, právní režim typických atributů podnikatele (zejména obchodní firmy a sídla podnikatele), veřejnoprávní regulaci podnikatelské činnosti (zejména podmínky provozování živnosti), právní úpravu zastoupení podnikatele obchodními zmocněnci a právní režim obchodního rejstříku jakožto veřejného rejstříku zabezpečujícího transparentnost podnikatelů.

Podstatná část výuky je zaměřena na osvojení znalosti obecné úpravy obchodních společností a družstev podle zákona o obchodních korporacích, občanského zákoníku a dalších souvisejících předpisů. V rámci přednášek získají studenti znalosti o obchodních korporacích (jejich povaze, znacích, třídění, evropské regulaci), obecných otázkách práva obchodních korporací (vzniku a zániku obchodních korporací, postavení společníků obchodních společností a členů družstev, postavení členů volených orgánů obchodních korporací). Výklad horizontální (po formách obchodních korporací) je kombinován s výkladem vertikálním (po právních institutech). Důraz je kladen na společnost s ručením omezeným a akciovou společnost. Základní znalosti jsou obsaženy v nahraných přednáškách, které jsou studentům dostupné jako učební pomůcka prostřednictvím odkazů v SIS. Prezenční nenahrávané přednášky se rovněž zaměřují na základní instituty obecné části obchodního práva a práva obchodních korporací; nejde však o opakování nahraných přednášek, nýbrž o přiblížení základních institutů z jiného úhlu tak, abychom studentům problematiku, na níž je předmět Obchodní právo I zaměřen, co nejvíce přiblížili.

V rámci seminární výuky jsou tyto znalosti dále prohlubovány zejména s využitím judikatury a doktrinálních výkladů k jednotlivým problematickým otázkám vymezení podnikatele, regulace podnikání, zastoupení podnikatele a právního režimu obchodních korporací. Důraz je kladen na samostatnou přípravu studentů na seminární výuku, jejich práci s právními předpisy a dalšími určenými nebo samostatně vyhledanými odbornými zdroji (před výukou i v jejím průběhu). Rozvíjena je především jejich dovednost s těmito zdroji pracovat – orientovat se v právním předpise, vyhledat relevantní úpravu, řádně ji vyložit a aplikovat na konkrétní skutkové situace zadávané na semináři, vyhledat v soudním rozhodnutí relevantní právní závěry a vhodně je aplikovat. Řádná interpretace a aplikace norem obchodního práva a zejména práva obchodních korporací (například rozlišení norem kogentních a dispozitivních) se nemůže zakládat jen na znění právních předpisů, ale musí vycházet i z výkladu teleologického. Proto si studenti v rámci předmětu osvojují znalost účelu regulace podnikání a účelu jednotlivých institutů obchodních korporací.

Do předmětu Obchodní právo I není zahrnuta problematika práva podnikatelských seskupení, práva přeměn obchodních korporací, detailní problematika financování obchodních korporací za dobu jejich trvání (vlastní a cizí zdroje, nabývání vlastních podílů/akcií, rozdělování zisku a jiných vlastních zdrojů, změny základního kapitálu), právní úprava veřejné akciové společnosti a unijních forem obchodních korporací. Tato část práva obchodních korporací je součástí předmětu Obchodní právo II.