Předmět zahrnuje tato témata:
- Pojem, předmět, druhy norem a prameny MPS, způsoby úpravy soukromoprávních poměrů s mezinárodním prvkem, unifikace MPS, evropské mezinárodní právo soukromé
- Pojem a předmět MPS
- Pohled do historie
- Druhy norem MPS a způsoby úpravy soukromoprávních poměrů s mezinárodním prvkem
- Prameny MPS
- ZMPS – zákon č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém
- Unifikace MPS a srovnávací MPS
- Evropské mezinárodní právo soukromé (EMPS)
- Kolizní normy, jejich třídění, hraniční určovatelé
- Vymezení kolizních norem
- Prameny kolizních norem a oblast použití kolizních norem
- Třídění kolizních norem
- Hraniční určovatelé – kolizní kritéria
- Perspektivy kolizní úpravy
- Kvalifikační problém, aplikace zahraničního práva, zpětný a další odkaz
- Důvody vzniku kvalifikačního problému
- Způsoby řešení kvalifikačního problému
- Úprava v českém právu
- Důvody aplikace zahraničního práva v ČR
- Způsoby aplikace zahraničního práva v ČR
- Výhrada veřejného pořádku
- Zpětný a další odkaz
- Úprava zpětného a dalšího odkazu v právu EU a ČR
- Úvod do mezinárodního civilního procesního práva I
- Mezinárodní prvek v procesním právu
- Prameny úpravy
- Příslušnost/pravomoc soudů
- Úprava v nařízeních Brusel I bis, Brusel II bis (Brusel II ter), o výživném, o evropském platebním rozkazu, o drobných n árocích, o nesporných pohledávkách, o dědictví, o majetkových poměrech v manželství
- Přímé normy, vztah metody přímé a kolizní, imperativní předpisy s významem pro MPS
- Vymezení přímých norem
- Prameny přímých norem a aplikace přímých norem
- Vztah přímé metody a kolizní metody
- Vymezení imperativních norem
- Aplikace imperativních norem
- Závěry – výhledy do budoucna
- Právní postavení cizinců v soukromoprávních poměrech
- Vymezení poj
Předmět tvoří z hlediska jeho obsahu celek s předmětem Mezinárodní právo soukromé a právo mezinárodního obchodu II.
Mezinárodní právo soukromé je odvětví právního řádu, které obsahuje právní normy, jež výlučně upravují soukromoprávní poměry (tzn. poměry občanského a obchodního práva), ve kterých se vyskytuje tzv. mezinárodní prvek. Zároveň zahrnuje i normy mezinárodního civilního procesního práva, které upravují postup soudů a jiných orgánů a účastníků v řízení o soukromoprávních věcech, v němž je mezinárodní prvek. Jde tedy o právní poměry, které mají vztah k více než jednomu právnímu řádu.
Předmět vychází z pojmového vymezení a osvětlení zvláštních druhů norem a způsobů úpravy soukromoprávních poměrů, v nichž se vyskytuje mezinárodní prvek. Specifické jsou rovněž prameny právní úpravy, jejichž systém je ve srovnání s jinými odvětvími platného práva mimořádně komplikovaný. Výuka se zaměřuje na kolizní normy a přímé normy a jejich vzájemný vztah, jakož i na zvláštní imperativní normy. Speciálními otázkami obecné části jsou kvalifikace, zpětný odkaz, výhrada veřejného pořádku a aplikace zahraničního práva. Zvláštní část zahrnuje subjekty, závazkové právo, věcná práva, rodinné a dědické právo v poměrech s mezinárodním prvkem a specifika postavení cizinců. Rovněž je zařazen úvod do mezinárodního civilního procesního práva se zvláštním zaměřením na otázky pravomoci a příslušnosti, dále na právní pomoc ve styku s cizinou a na uznání a výkon cizích rozhodnutí.
Studenti se v rámci předmětu zaměří na identifikaci mezinárodního prvku v soukromoprávních poměrech, na osvojení základních pojmů mezinárodního práva soukromého, orientaci v pramenech úpravy a na další otázky obecné části mezinárodního práva soukromého, která je sice poměrně úzká, ale dost specifická ve srovnání s jinými odvětvími platného práva. Své znalosti si procvičují na řešení příkladů z praxe, a to jak rozborem rozhodnutí českých soudů, zejména Nejvyššího soudu ČR, tak rozborem rozsudků Soudního dvora Evropské unie. Důraz je kladen na posilování jejich samostatného hodnocení a kritického myšlení při rozboru judikatury, které ovšem musí být argumentačně podloženo. Studenti by si měli osvojit základní mechanismus přístupu k řešení soukromoprávních poměrů s mezinárodním prvkem, který je odlišný od řešení vztahů čistě vnitrostátních. Jedná se o problémy, při jejichž řešení praxe často chybuje.
Studenti jsou po absolvování předmětu schopni aplikovat právní pravidla mezinárodního práva soukromého (kolizní a přímé normy) v konfrontaci s normami práva vnitrostátního; rovněž jsou schopni v základních krocích řešit případy s mezinárodním prvkem z procesního hlediska (určení pravomoci, určení podmínek pro uznání a výkon cizího rozhodnutí).