Charles Explorer logo
🇨🇿

Důsledky úpadku obchodní korporace na její správu

Předmět na Právnická fakulta |
HV3720

Sylabus

1.         Základní motivace pro provoz činnosti / podnikání skrze korporaci, rizika jednotlivých forem podnikání (individuální, societní, joint ventures, osobní společnosti, kapitálové společnosti, fundace); zdůraznění účelu obchodní korporace

2.         Motivace a očekávání při správě „zdravé“ korporace a ex ante význam/vliv insolvenčního práva a preventivní restrukturalizace (teorie firmy, význam dluhu a jeho zajištění, ochranné deterenty apod.)

3.         Reakce korporace pro případ finančních obtíží, hrozícího úpadku, posun v motivacích členů orgánů, rizikový management, moratorium, restrukturalizace, předbalené reorganizace

4.         (Neformální) preventivní restrukturalizace, standstill agreement, lockup agreement

5.         Předpoklady preventivní restrukturalizace, její proces, moratorium, přezkum soudem

6.         Zjištění úpadku a jeho vliv na dosavadní členy orgánů korporace (odměny, vydání odměn, ručení, vyloučení z výkonu funkce, trestní odpovědnost)

7.         Zásady insolvenčního řízení a jejich interpretační význam

8.         Posun v pojetí residuálního vlastníka při chování dlužníka v úpadku (zájem společníků, stakeholderů, veřejné moci, věřitelů, společný zájem věřitelů atd.)

9.         Osoba s disposičním oprávněním, součinnost orgánů dlužníka a insolvenčního správce, samostatná působnost dlužníka, vazba na věřitelské orgány a jejich rozhodování

10.     Odporovatelnost dlužníkových jednání

Anotace

Nejen české právo odlišuje situace, kdy je obchodní korporace zdravá a funkční, od situace, kdy se dostane do hospodářských problémů až úpadku. Změny, které tato vnější okolnost vyvolává, se však netýkají jen postavení věřitelů, ale také postavení členů volených orgánů a společníků. Korporace, která je ve finančních těžkostech, na hraně úpadku nebo dokonce již v úpadku, přináší především změny v motivacích a zájmech, které právní řád a ekonomicky vlastník (společník, později věřitel) korporace od jejích orgánů očekává. Ač se jedná stále o stejnou korporaci, a před-úpadková a post-úpadková situace jsou jen dvě strany téže mince, standardní corporate governance se podstatně mění (bankruptcy governance).

Pozornost výuky bude věnována nejen základním aspektům finančních obtíží, hrozícího úpadku, resp. úpadku a chování korporace v něm, ale zejména navazujícím požadavkům kladených na členy orgánů korporace, insolvenčního správce, věřitele a jejich orgány. Samozřejmě se zaměříme rovněž na neformální sanační mechanismy, ať již v režimu práva soukromého nebo v mezích zákon o preventivních restrukturalizacích. Současně bude zohledněna role soudu při kontrole chování korporace v těchto fázích a v úpadku. Základní teze budou ukázány a popsány nejen z pohledu teorie, ale také z pohledu dosavadní české judikatury a naváží na základy korporačního práva, které již byly studenům poskytnuty dříve.

Účast na předmětu vyžaduje znalosti obecného závazkového práva a práva obchodních korporací. Pro zapsání předmětu je proto vhodné, aby měl student absolvovány předměty pokrývající tuto materii.