Semináře se budou konat v letním semestru, jednou za 14 dní, vždy ve středu od 18:00. 1. informativní seminář se bude konat vždy první týden výuky volitelných předmětů. Každý seminář bude trvat cca 3 - 4 hodiny, s ohledem na konkrétní téma.
Program seminářů (konkrétní témata) bude stanoven na 1. informativním semináři, kdy si z vyučujícími předložených témat účastníci budou moci zvolit, příp. jej doplnit. Může jít např. o filmy: Goyovy přízraky, Ecce Constantia, Milada, Hodina prasete, Kdo seje vítr, Doznání, Masaryk, Kladivo na čarodějnice, Agora, Dny zrady, Jen o rodinných záležitostech, Jméno růže, Norimberk, Judgement at Nurembek, Ve jménu otce, Young Mr.
Lincoln, Amistad, Conspiracy, Breaker Morant, A Mann of All Seasons, Adolf Eichmann, Obchod na korze, My Cousin Vinny, Převrat, Kolonie, Popírání holocaustu, Hořící keř, The Great Dictator ad. Filmy budou uvedeny cca 30 - 45 minutovou přednáškou vyučujícího související s tématem konkrétního filmu a po jeho shlédnutí doprovázeny diskuzí o tématu a jeho zpracování.
Právně historická témata ve filmu je předmět, který doplňuje předměty a používané výukové metody z oboru právních dějin. Jeho cílem je neformálním způsobem zprostředkovat studentům poznatky o českých i světových institutech a podobách státu a práva nebo se státu a práva dotýkajících, které existovaly v minulosti, ať již zanikly či jsou v pozměněné podobě součástí recentního práva dodnes.
Současně by měly ukázat rozdíly mezi normativitou a realitou příslušného právního institutu na ztraně jedné a zpracováním práva pro veřejnost scénáristy a filmaři na straně druhé, včetně vývoje názorových představ, příp. názorových preferencí o historickém právu a státu, jež se v takovém zpracování odrážejí. Filmy budou uvedeny cca 30 - 45 minutovou přednáškou vyučujícího související s tématem konkrétního filmu a po jeho shlédnutí doprovázeny diskuzí o tématu a jeho zpracování. Semináře se budou konat jednou za 14 dní, vždy ve středu od 18:00. Konkrétní témata budou stanovena na 1. informativním semináři.