Program semináře bude určen na úvodní hodině, v níž garant předmětu a jeho účastníci prodiskutují témata, kterým by se chtěli věnovat. Po prvním setkání bude oznámen program na daný semestr.
Předmět bude probíhat s pravidelností jednou za čtrnáct dní. V případě většího počtu účastníků též v týdnu mezi pravidelnými setkáními.
Vědecký seminář nabídne studentům prostor analyzovat a diskutovat aktuální lidskoprávní témata, která se mohou dotýkat jednotlivých specifických problémů konkrétních lidských práv, jakož i mohou mít přesahy do obecné teorie konstitucionalismu. Jádrem předmětu je činnost studentů, kteří prostřednictvím krátké prezentace představí vybrané téma, půdorys lidskoprávního či ústavněteoretického problému a jeho možná řešení. Následující diskuse pak slouží k testování předložených tezí.
Student se v rámci vědeckého semináře seznámí s řadou dílčích problémů v oblasti lidských práv a ústavní teorie, a to do značného detailu vzhledem k dílčímu zaměření každého ze seminářů. Získá tak přehled o aktuální problematice způsobem, který mu umožní rozvíjet nejdůležitější právní kompetence a dovednosti. Jedná se především o schopnost identifikovat základní problémy daného diskursu, pracovat s relevantními prameny, analyzovat strukturu konkrétního problému a nabídnout jeho řešení na základě konstrukce kritických argumentů.
Studenti mohou zvolit jednu z následujících koncepcí svého příspěvku:
– Představit téma, kterému se dlouhodoběji věnují v rámci své vědecké činnosti (např. práce SVOČ, diplomová práce, rigorózní práce, disertační práce);
– Představit aktuální téma podle svého výběru a po konzultaci s garantem předmětu (např. téma související s aktuální judikaturou, aktuální odbornou publikací);
– Představit aktuální téma na základě doporučené judikatury a odborné literatury, která bude studentům poskytnuta na začátku semestru.
Základní teze příspěvku student rozešle alespoň dva dny před setkáním, aby umožnil ostatním účastníkům aktivní účast na diskusi.