1. Pojem a systém práv k nehmotným statkům, historie ochrany průmyslových práv, využití průmyslových práv v praxi, pojem věci v právním smyslu, porovnání současné právní úpravy pojetí nehmotných statků a úvahy de lege ferenda.
2. Ochrana nehmotných práv podle občanského zákoníku – obchodní tajemství (pojem, činnost podnikatele, utajení), know-how (pojem, využití, utajení), obchodní firma (pojem, funkce, struktura, rozlišovací způsobilost, ochrana, firemní dodatky, goodwill), ochrana osobních údajů.
3. Ochrana nehmotných práv dle speciálních zákonů – průmyslová práva na označení: ochranná známka (pojem, funkce, druhy, způsobilost k zápisu do rejstříku, označení vyloučená ze zápisu do rejstříku, řízení před Úřadem průmyslového vlastnictví – zápis, zrušení a neplanost), ochrana označení původu a zeměpisných označení (pojmy a rozdíly v ochraně, řízení o přihlášce), ochrana olympijských symbolik a ochrana Červeného kříže.
4. Ochrana nehmotných práv dle speciálních zákonů – průmyslová práva k výsledkům tvůrčí činnosti: vynález (poje , pozitivní a negativní vymezení, kritéria patentovatelnosti, řízení o přihlášce – patentové nároky, anotace, udělení patentu, udržování patentů, podnikový vynález, zánik a zrušení), užitný vzor (pojem, vyloučení z ochrany, řízení o přihlášce, výmaz), průmyslový vzor (pojem, vnější úprava, přihlašovací řízení, výmaz), zlepšovací návrh (pojem a obsah, odměna zlepšovatele), topografie polovodičových výrobků (pojem a předmět ochrany, řízení o přihlášce a registrace), biotechnologické vynálezy a ochrana odrůd rostlin (pojem a předmět ochrany – patentovatelné biotechnologické vynálezy, udělení ochranných práv k rostlinám).
5. Společné pojmy – rešerše, výmaz/zrušení a neplatnost, udržování práv, vyčerpání práv, práva předchozího uživatele
6. Mezinárodní ochrana v oblasti průmyslových práv (Pařížská úmluva, Smlouva o udělování evropských patentů, Smlouva o mezinárodní patentové spolupráci, Štrasburská dohoda, Locarnská dohoda, Madridská úmluva, Niceská dohoda, Smlouva o zřízení evropské známky, Lisabonská dohoda, Madridská dohoda o potlačování falešných nebo klamavých údajů apod.).
7. Ochranná známka EU, Průmyslový vzor společenství, Mezinárodní ochranná známka – pojem a zápisné řízení.
8. Evropský patent a Jednotný patent (Patent Společenství), Mezinárodní přihláška patentu (PCT) – pojem, řízení o přihlášce.
9. Licenční smlouva k předmětům průmyslového vlastnictví (výlučná práva, licence, druhy licencí, nucená licence, forma licence, převod, transfer technologií, nabídka licence, zápis do rejstříku, výkon práv z licence, omezování práv z licence, forma licenční smlouvy, obsah licenční smlouvy, licenční poplatky).
10. Frančízing.
11. Činnost patentových zástupců (pojem patentový zástupce, jeho předmět činnosti, postavení před správními a jinými orgány, odměňování).
12. Oceňování průmyslových práv (metody, druhy, způsob, znalecké kanceláře a ústavy).
13. Souběh nekalé soutěže a porušování průmyslových práv. Ochrana spotřebitele.
14. Zneužívání průmyslových práv na internetu – obsazování domén, reklamní bannery.
15. Řízení před Úřadem průmyslového vlastnictví, řízení o přihlášce, zrušovací a určovací řízení, odvolací řízení, výjimky ze správního řádu, řízení u mezinárodních orgánů (EUIPO, WIPO, EPO).
16. Právní prostředky ochrany proti porušování průmyslových práv: správní prostředky (zákon o působnosti orgánů Celní správy České republiky v souvislosti s vymáháním práv duševního vlastnictví, zákon na ochranu spotřebitele; činnost celních orgánů a České obchodní inspekce) ochrana trestním právem, soukromoprávní ochrana (zákon o vymáhání práv z duševního vlastnictví a ochraně obchodního tajemství, mediace, arbitráž, civilní žaloby s důrazem význam předběžných opatření, druhy žalob).
17. Správní soudnictví ve věcech průmyslových práv (řízení před Městským soudem v Praze a Nejvyšším správním soudem).
Předmět je určen studentům, kteří mají zájem o podrobnější a praktické znalosti ochrany průmyslového vlastnictví v České republice i EU. Pozornost bude věnována i tzv. přihlašování mezinárodní cestou.
Studenti v rámci předmětu prohloubí svoje znalosti v oblasti ochrany průmyslových práv, konkrétně pak bude výklad a procvičování zaměřeno na v podnikatelské praxi využívaná průmyslová práva, ať již požívají ochrany na základě speciálních zákonů, anebo ochrana vyplývá z občanského zákoníku. Důraz bude kladen zejména na prohloubení již nabytých teoretických znalostí a také na osvojení si základních znalostí praktických, které jsou nutné pro řízení při registraci průmyslových práv anebo při ochraně proti jejich registraci, případně při jejich výmazu/zrušení, před Úřadem průmyslového vlastnictví/EUIPO/EPO/WIPO/UPC. Následně budou studenti seznámeni zejména s úskalími soukromoprávní ochrany, tedy se způsoby vymáhání průmyslových práv v prostředí českého soudnictví. Část bude též věnována způsobům transferů průmyslových práv (převody, přechody a licence). Předpokladem je aktivní účast studentů při řešení praktických situací v rámci všech druhů řízení v České republice.
Cílem předmětu je příprava studenta na jeho budoucí práci (spolupráci) při ochraně průmyslových práv (advokacie, patentová kancelář, velké společnosti, výzkumné instituce, celní úřady či policie) a usnadnit jim praktické porozumění průmyslově právních institutů.
Studenti by po absolvování předmětu měli být schopni průmyslové právo interpretovat a aplikovat, zejména by měli být schopni identifikovat právní problémy, které vznikají v oblasti regulace průmyslových práv, analyzovat je a navrhovat řešení.
Počet studentů je omezen na 25. Nadlimitní zápis není možný. Důvodem omezeného počtu studentů je snaha o vytvoření dostatečného prostoru pro individuální přístup ke studentům, zejména při praktickém rozboru možných situací.
Předmět je vzhledem ke svému charakteru a obsahu doporučován studentům 3. a vyšších ročníků. Pro jeho zapsání je vhodné, aby měl student absolvovány předměty pokrývající materii obchodního práva a z větší části též občanského práva hmotného, občanského práva procesního a správního práva.