Část I: Cenné papíry s pevným úročením1. Obligace: klasifikace obligací, férová cena konvenční obligace, čistá a plná cena, výnosové míry obligace (výnos do splatnosti, výnos za dobu držení, běžný výnos).2. Analýza výnosové křivky: křivka nulových sazeb (metoda porcování obligace, Metoda syntetické bezkupónové obligace), křivka implikovaných forvardových sazeb, očekávané změny úrokových sazeb, křivka pari sazeb, oceňování obligací s pohyblivým kupónem, obligace indexovaná o inflaci (kritická inflace), teorie výnosové křivky.3. Měření úrokového rizika: druhy rizik, durace a její vlastnosti (míra úrokového rizika, imunizační vlastnost), konvexnost.4. Dohoda o prodeji a zpětném nákupu: klasické repo (právní versus ekonomický přístup k repu, terminologie, zálohování), užití repo operací (financování dlouhé pozice, pokrytí krátké pozice, posilování výnosů, zvyšování finanční páky, řízení likvidity).5. Hypoteční půjčky a cenné papíry kryté hypotékou: klasická hypotéka (matematika hypotečních plateb), předsplátky (riziko prodloužení a zkrácení splácení), hypotéky upravené o inflaci (hypotéka s graduován splácením, hypotéka upravená o cenovou hladinu, dvousazbová hypotéka), hypotéka upravená o časový nesoulad (hypotéka s upravitelnou sazbou, hybridní hypotéka), cenné papíry kryté hypotékou (sekuritizace hypoték, průchozí cenné papíry, obligace jištěně hypotékou, porcované cenné papíry kryté hypotékou).6. Cenné papíry peněžního trhu: konvence peněžního trhu, kótování na výnosové a diskontní bázi, nástroje peněžního trhu (depozitum peněžního trhu, obchodovatelný vkladový certifikát). Část II: Swapy7. Úrokový swap: mechanismus swapového kontraktu, podstupování a transformování úrokového rizika, zajišťování, arbitrážové obchody s pohledávkami a závazky, arbitráž s novými emisemi, uskladňování úrokového swapu, ohodnocování swapu.8. Dohoda o budoucí úrokové sazbě (FRA): tržní konvence, zajišťování pomocí FRA, FRA stripy, cenové souvislosti s futuritními kontrakty, cenové souvislosti se swapy.9. Měnový swap: příbuzné finanční instrumenty, řízení rizika pomocí měnového swapu, arbitráž s novými emisemi, uskladňování měnového swapu, ohodnocování.10. Akciový swap: mechanismus swapového kontraktu, akciový swap s pevnou a pohyblivou jistinou, esoterické swapy, swapce.11. Kreditní deriváty: kreditní swap (swap kreditního selhání, swap veškerého výnosu), úloha SPV při strukturování swapu, kreditní opce (kreditní úrovňová a spreadová opce), kreditní forward, kreditní obligace (CLN).
Kurz Nástroje finančních trhů II navazuje ve stejném stylu na kurz Nástroje finančních trhů I. Jeho cílem je poskytnout základní až středněpokročilé poznatky v oblasti teoretických východisek a praktického fungování vybraných segmentů finančího trhu, jmenovitě pevně úročených instrumentů (obligace, repo operace, hypotéky), swapových obchodů a kreditních derivátů.
Důraz je kladen na pochopení úlohy těchto instrumentů při řízení finančních rizik a při provádění spekulačních, zajišťovacích a arbitrážových obchodů.