Charles Explorer logo
🇬🇧

History of Mass Media II

Class at Faculty of Social Sciences |
JJB002

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

I. a) Místo vynálezu knihtisku ve vývoji médií ? úvodní poznámka b) Soustava tištěných médií do konce 18. století ? místo periodik mezi jinými druhy ?tisku? c) Soustava tištěných médií od první poloviny 19. století do konce meziválečného období 20. století.

II. Kontexty vývoje periodického tisku a) technický, technologický a organizačně technický (faktory rychlosti a kvality výroby, informačního překonávání a vymezování prostoru, distribuce) b) sociální ? publikum periodického tisku, tendence jeho ustavování s těžištěm v 19. a 20. století c) sociální ? ukazatelé profesionalizace novinářského povolání d) sociální ? politický: periodický tisk z pohledu vládnoucích elit a z pohledu nevládnoucích skupin (politických spolků, stran, národnostních skupin)

III. Teze, na které nelze zapomenout ve vztahu k tisku českých zemí: a) vývoj není synchronní s okolními zeměmi, a to zvláště od konce 18. století b) kulturně je náš periodický tisk formován domácí tradicí (širší a užší); v moderní době (od počátku 19. století) je česky psaný periodický tisk utvářen na pozadí inspirace německého tisku se snahou se od této inspirace v ideové a formální rovině emancipovat, nebo dosáhnout stejné kvality, a tím i ohlasu u konzumentů. Česky psaný a německy psaný periodický tisk koexistují na našem území jako dvě dominantní složky tohoto druhu média do roku 1945. Během této doby procházejí obě skupiny různými etapami vzájemných vztahů, tyto etapy je vhodné brát na zřetel při snaze periodizovat vývoj periodického tisku u nás. c) kontinuita vývoje periodického tisku na území českých zemí má, stejně jako projevy společenské kultury v jiných druzích médií, zřetelné přeryvy a hiáty dané především politickými změnami. d) v užším významu je vývoj tištěných médií převážně ztotožňován s vývojem novinářství (profesní činnosti a jejich produkty), což je dílčí, i když nejviditelnější a pro obecné vnímání existence médií také nejčastěji zkoumaný (hodnocený) projev existence mediální komunikace u nás. Tomu odpovídá i převážná většina vědeckých i populárních prací dostupných a užitečných k hlubšímu studiu.

Annotation

This subject embodies, among other subjects for students of bachelor study, one of the several possibilities, how to perceive from a particular point of view history of media communication in the Czech countries. The lectures deal with the situation of mass media from 17th to 20th century.

It means technical and technological state of the development of means of communication and the quality of their interactive factors, mostly journalists and readers (listeners, viewers etc.). The changes of social and media situation can be periodized, so that the students will have a sorted overview of the problematic.

The lectures combine the particular thematic with general historical circumstances, so that the media situation is linked to historical development of Austria-Hungary and Czechoslovakia until 1939.