Charles Explorer logo
🇬🇧

Czech Literature II

Class at Faculty of Social Sciences |
JJB016

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Rozsah výuky: 2/2 ZKPočet kreditů: 5Podmínky pro/ zápis: absolvování JB015 Česká literatura IPodmínky pro splnění studijních povinnosti:zvládnutí problematiky přednášených okruhů na základě studia a četby doporučené literatury. Seznámení se základní odbornou literaturou (literárně-kritický přehled).

U zkoušky student předloží seznam padesáti přečtených děl včetně čtyř titulů z doporučené odborné literatury z obou semestrů. Seznam může obsahovat deset titulů významných překladů zahraniční literatury.

Zkouška se sestává ze dvou okruhů: literárněhistorické a kulturní charakteristiky dané etapy vývoje české literatury po roce 1945 podle programu předmětu v ZS a LS a kritického náhledu na současné dílo podle četbyPosluchač se aktivně účastní semináře, přednese recenzi, popř. esej na vybrané současné dílo a odevzdá ji v rozsahu 2-3 normostran (3200 znaků minimálně, Times New Roman, velikost 12, řádkování 1,5, bibliografický údaj titulu). Každý student si na konkrétní seminář musí přečíst dílo, o němž se bude diskutovat.

Zúčastní se aktuální události: autorských čtení, prezentace současné tvorby, kulturního časopisu, festivalu, výstavy, divadla apod. a napíše zprávu o dané události v rozsahu jedné normostrany.Stručný program: 1. Charakteristika období po Listopadu 1989, uvolnění a zbytnění literární a vydavatelské produkce.Vyplňování půlstoletého přeryvu - vydávání literatury samizdatové a exilové tvorby mnoha generací (v tomto desetiletí se utváří čtenářská a kritická recepce české literatury od 40. let 20.století).2.Tvorba básníků starší generace, vstupující do literatury na počátku let šedesátých 20.století, křesťansky orientovaná poezie, básnická tvorba generace osamělých běžců, poetika českého undergroundu, surrealistická tvorba, experiment, nová jména v poezii - uvolněná smyslovost a imaginace, hledání stálých duchovních hodnot.3.

Deníková a memoárová literatura. Autobiografické fikční světy.

Tematické dominanty: nesmrtelnost, demytizace dětství ve středoevropském prostoru, střetávání kultur aj. 4. Fantasknost a imaginativnost české prózy 90. let, tvarový experiment (literární postmoderna). Ženy v literatuře (ženy pro román). Žánrové prolínání v historických prózách, beletrizující postupy v literatuře faktu, jejich vypravěčská strategie.

Populární čtivo.5. Literatura a média.

Reflexe literárněkritické tvorby v kulturních časopisech a denících. Současné literární ceny - Státní cena za literaturu a překlad; Magnesia litera, Cena Jaroslava Seiferta, Zlatá stuha apod. a jejich medializace.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Navazuje na předchozí látku konstituování poválečné české literatury. Obsahuje časové období po Listopadu 1989.

Prostupování všech třech okruhů literatur (oficálního, prohibitního,exilového). Příval vydávaných literárních textů; návrat do literatury autorů mnoha generací.

Literární tvorba jako otevírání nových možností, vydávání a prosazování děl za posledních padesát let 20. století a prvního desetiletí 21. století- utváření kontextu české literatury. Nová tvorba - tematické dominanty a tvarové proměny.

Seznámení s vývojem současné literatury a jejími autory. Vznik a vzmach nakladatelství,kulturních,literárních časopisů a revue, jejich význam.

Interpretace a kritika literárních děl. Významné literární ceny a soutěže.

Reflexe současné literární kritiky v tištěných a elektronických médiích. Literatura a nová média.

Vlastní kritická tvorba.