Charles Explorer logo
🇨🇿

Odvětvové zpravodajství

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JJB036

Sylabus

Stručný program:

1)      Úvod do studia předmětu Výtvarná kritika v médiích. (Postavení výtvarné kritiky mezi publicistickými žánry)

2)      Základní estetické kategorie a obecná teorie umění (kategorie krásna)

3)      Stručný přehled vývoje výtvarného umění

4)      Obsah a forma; barva a tvar; kompozice, zlatý řez, styl a sloh; výtvarné školy a směry a jejich představitelé, abstrakce a realismus; symbolika ve výtvarném umění

5)      Kam směřuje současné výtvarné umění?

6)      Z dějin české výtvarné kritiky. Antonín Matějíček, zakladatel českého výtvarného dějepisu

7)      Velké osobnosti české výtvarné kritiky: Vojtěch Volavka, Václav Vilém Štech,  Jan Mukařovský, Vincenc Kramář, Karel Teige, Vratislav Effenberger, Jindřich Chalupecký, Jiří Padrta, Petr Wittlich, František Dvořák, Ivan Martin Jirous, Jan Kříž aj.

8)      Specifičnost výtvarné kritiky v masmédiích

9)      Výtvarná kritika v odborných časopisech (včetně komerčních aukcí)

10)    Profil osobnosti výtvarného kritika

Anotace

Adepti si na základě přednášek a cvičení osvojí základní znalosti výtvarné umělecké kritiky. Bude jim představen měnící se ideál krásy i požadavky kladené na umělecké výtvarné dílo jako společenský artefakt, ať již se jedná o architekturu, skulptury nebo různé formy obrazů (včetně fotografie).

Budou seznámeni se základními principy estetiky jako vědy o krásnu a s problematikou obecné teorie umění. Zároveň získají orientaci v problematice historie a teorie výtvarného umění, tak aby mohli pracovat v kulturních rubrikách vybraných médií.

Hlavní pozornost bude věnována vývoji soudobého moderního výtvarného umění od 19. století do současnosti, včetně experimentální tvorby (pop-art, happening, konceptuální a multimediální umění, performance, prezentace aj.). Důraz bude kladen na vývoj a postavení umělecké výtvarné kritiky u nás a ve světě (umělecké školy a směry).

Naučí se ovládat specifické zásady kritické práce (profesionální odbornost a etické hledisko) a styl různých kritických forem (od recenze po esej). V rámci cvičení si vyzkouší psaní vlastních materiálů ve vztahu k praktické žurnalistice, jak se realizuje v tisku, rozhlase, televizi a tiskových agenturách.

Předmět je určen prezenčnímu bakalářskému studiu oboru žurnalistiky.