Charles Explorer logo
🇨🇿

Základy práce s audiovizuální technikou

Předmět na Fakulta sociálních věd |
JJB060

Sylabus

  a) Vizuální část 1/ Úvod do studia předmětu a organizace výuky. 2/ Princip analogového záznamu  pohyblivého obrazu (druhy, formáty a nosiče). 3/ Kamera jako technický prostředek obrazového záznamu skutečnosti. Technický princip, hlavní součásti a vybavení kamery z hlediska potřeb žurnalistické práce (světlo jako technický předpoklad a výrazový prostředek obrazového záznamu,  základní funkce ovlivňující vlastnosti obrazu,   charakteristika objektivů a mikrofonů).  4/ Základní pravidla a technika snímání obrazu  a zvuku (natáčení statických záběrů, pohyb a transfokace kamery, zvukové natáčení – synchrony, rozhovory, stand-upy, ruchy). 5/ Technologické a tvůrčí postupy při střihovém zpracování audiovizuálního záznamu, základní pravidla střihu a montážní postupy (analogový střih, NLE). 6/ Digitalizace – digitální obrazový záznam, jeho princip, formáty.  7/  Televizní studio a digitální zpravodajská produkce, práce redaktora ve vysílací směně, serverová postprodukční a odbavovací technologie zpravodajských příspěvků a relací. Využití moderních prostředků v audiovizuální žurnalistice – mobilní žurnalismus, využití dronů, akčních kamer, 360° videa apod.  b) Audiální část 1/ Základy akustiky - šíření zvuku v interiéru a exteriéru, zvukový záznam, druhy, formáty a nosiče (mechanický, optický, magnetický, digitální, datové karty a další) 2/ Základní pravidla a technika snímání zvuku  ( charakteristika a vlastnosti mikrofonů, práce s mikrofonem v interiéru a exteriéru z hlediska rozhlasového redaktora). 3/Digitální   záznam a zpracování zvuku. 4/  Technologické a tvůrčí postupy při střihovém zpracování zvukové reportáže na PC  ( technika střihu, temporytmus řeči). 5/Technická úprava zvukové reportáže - nejčastější závady, korekce. 6/ Digitalizace a nové možnosti rozhlasové žurnalistické práce.

Na přednášky navazují praktická cvičení, v nichž se posluchači naučí zacházet se školní audiovizuální technikou a vyzkoušejí si realizační postupy a metody základních rozhlasových a televizních zpravodajských žánrů.

V LS 2019/2020 je část předmětu realizována prostřednictvím distanční výuky.

Anotace

Cílem předmětu je seznámit posluchače s elementárními technickými a technologickými principy snímání, záznamu a reprodukce zvuku a obrazu s důrazem na nejnovější digitální nosiče a formáty. Znalost těchto principů je předpokladem pro zvládnutí zásad tvorby žurnalistických materiálů v rozhlase, televizi, sociálních sítích a dalších audiovizuálních médiích.

Výuka probíhá formou přednášek s praktickou aplikací teoretických poznatků v podmínkách školního televizního studia. Předmět má charakter úvodního kurzu, a proto je jeho absolvování základním předpokladem pro studium specializace.

Výuka trvá jeden semestr a je ukončena zkouškou.